Kronik hepatit b hastalarında fibrozis belirlenmesinde invaziv olmayan belirteçlerin karaciğer biyopsisi ile karşılaştırılması
Comparison of non-invasive markers with liver biopsy in determining fibrosis in chronic hepatitis B patients
  1. Tez No: 728437
  2. Yazar: HANDE İDİL TÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL PİŞKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik hepatit B, tüm dünya ve ülkemiz için önemli bir sağlık sorunudur. Kronik hepatit B'de karaciğer fibrozisini belirlemede karaciğer biyopsisi altın standart olup, girişimsel bir işlem olması nedeni ile invaziv olmayan indirek serum belirteçleri gibi alternatif yöntemler geliştirilmektedir. Bizim çalışmamızda da invaziv olmayan serum belirteçlerinin etkinliklerinin saptanması için kronik hepatit B tanılı hastaların karaciğer biyopsisindeki fibrozis değerlerinin invaziv olmayan serum belirteçleri ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Polikliniği'ne başvurmuş hastalardan, kronik hepatit B tanısı ile izlenmiş ve karaciğer biyopsisi yapılmış olanlar araştırmaya retrospektif olarak dahil edilmiştir. Hastalar Ishak fibrozis evrelendirme sistemine göre hafif fibrozis (F0-2) ve ileri fibrozis (F3-6) olmak üzere iki gruba ayrılmış ve bu iki grupta AP, APRI, AAR, FIB-4, Fibro-Q ve King's skor hesaplanmıştır. İki grup için hesaplanan belirteçler birbirleri ile ileri fibrozisi ayırt edicilik açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular: Toplam 183 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 38,62 hesaplandı. Ortalama fibrozis evresi 2,51 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Chronic hepatitis B is an important health problem for the whole world and our country. Liver biopsy is the gold standard for determining liver fibrosis in chronic hepatitis B, and alternative methods such as non-invasive indirect serum markers are being developed since it is an invasive procedure. In our study, it was aimed to compare fibrosis values in chronic hepatitis B patients liver biopsy with non-invasive serum markers to determine the efficacy of non-invasive serum markers. Materials and Methods: Patients who applied to the Zonguldak Bülent Ecevit University Health Practice and Research Center Infectious Diseases and Clinical Microbiology Outpatient Clinic were included in the study retrospectively. Among these whom were followed up with the diagnosis of chronic hepatitis B and had liver biopsy were included in the study retrospectively. According to the Ishak fibrosis staging system, the patients were divided into two groups as mild fibrosis (F0-2) and advanced fibrosis (F3-6), and AP, APRI, AAR, FIB-4, Fibro-Q and King's scores were calculated in these two groups. The markers calculated for the two groups were compared with each other in terms of distinguishing advanced fibrosis. Results: A total of 183 patients were included in the study. The mean age of the patients was 38,62. The mean fibrosis stage was found to be 2,51.