Kronik hepatit B hastalarında serolojik fibrozis belirteçlerinin karaciğer biyopsi fibrozis evreleri ile karşılaştırılması
Comparison of serological fibrosis markers with liver biopsy fibrosis stages in chronic hepatitis B patients
  1. Tez No: 939764
  2. Yazar: ESMA ASLIHAN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR GÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Hepatit B virüsü kronik hepatitin en sık nedeni olup günümüzde ciddi bir sağlık sorunudur. Karaciğer fibrozis derecesinin belirlenmesi tedavinin ana basamağıdır. Biyokimyasal, serolojik ve moleküler testler, histopatolojik inceleme, görüntüleme tanı ve evreleme için kullanılan yöntemlerdir. Bu tez çalışmasında; kronik hepatit B enfeksiyonu ile takipli hastaların karaciğer biyopsi sonuçları ile biyokimyasal fibroz belirteçleri kıyaslanarak, bu belirteçler içerisinde karaciğer biyopsi sonuçlarına en yakın serolojik belirteçlerin saptanması ve kesim değeri belirlenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Samsun Eğitim Araştırma Hastanesine ayaktan başvuran Kronik Hepatit B enfeksiyonu nedeniyle takipli ve HBV-DNA düzeyi en az bir kez >2000 IU/ ml olup karaciğer biyopsisi yapılarak fibrozis evrelemesi yapılan 18-90 yaş arası hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, patoloji sonuçları ve biyokimyasal verileri retrospektif olarak dosya bulgusu olarak kaydedildi. Değerlendirilmeye alınan değişkenler ve serolojik fibrozis belirteçleri (FIB4, APRI, GPR, AGAP, AAR, NLR, RPR, King's skoru, FibroQ, API, PLR, AAPRI, APPR, GUCI, Lok skoru, GAR, FI), Ishak fibrozis evresi ile karşılaştırılarak karaciğer fibrozisini öngörmedeki tanısal geçerlilikleri istatistiksel olarak değerlendirilip kesim değeri belirlenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda ileri fibrozisi (F4-6) predikte edebilecek faktörlerin eşik değerlerini saptamak için yapılan ROC analizi sonucu FIB4, APRI, GPR, AGAP, AAR, RPR, King's skoru, API, PLR, APPR, GUCI, Lok skoru, GAR, FI serum belirteçleri başarılı oldu.
Özet (Çeviri)
Purpose: Hepatitis B virus is the most common cause of chronic hepatitis and is a serious health issue today. Determining the degree of liver fibrosis is the main step of treatment. Biochemical, serological and molecular tests, histopathological examination, imaging are the methods used for diagnosis and staging. This thesis study aimed to detect the serological markers closest to the liver biopsy results and to determine the cut-off value by comparing the liver biopsy results and biochemical fibrosis markers of patients followed up with chronic hepatitis B infection. Materials and Methods: Patients between the ages of 18 and 90, who were admitted to Samsun Training and Research Hospital as outpatients and were followed for Chronic Hepatitis B infection and whose HBV-DNA level was > 2000 IU/ml at least once and who underwent liver biopsy with fibrosis staging, were included in the study. The demographic characteristics, pathology results and biochemical data of the patients were recorded retrospectively as file findings. The evaluated variables and serological fibrosis markers (FIB4, APRI, GPR, AGAP, AAR, NLR, RPR, King's score, FibroQ, API, PLR, AAPRI, APPR, GUCI, Lok score, GAR, FI) were statistically assessed for their diagnostic validity in predicting liver fibrosis by comparing them with the Ishak fibrosis stage, and the cut-off value was determined. Results: In our study, as a result of the ROC analysis performed to determine the threshold values of factors that can predict advanced fibrosis (F4-6), FIB4, APRI, GPR, AGAP, AAR, RPR, King's score, API, PLR, APPR, GUCI, Lok score, GAR, FI serum tokens were successful.