Gölhisar Gölü (Burdur) su kuşlarının biyoekolojisi
The bioecology of Gölhisar (Burdur) lake waterfoul
  1. Tez No: 78822
  2. Yazar: ALİ UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AYVAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
özet gölhisar Gölü. Burdur ilinin güncy-balısında bulunur. Cîölhisar Ciölii Gölhisar. Cavdır ve Allınyayla (Dirmil) yerleşim yerleri ile komşu durumdadır. (Jölün beslenme havzası oldukça dardır, Gölhisar Göliuıü besleyen devamlı bir akarsu yoktur. Gölü besleyen asıl kaynaklar göl tabanındaki yer altı kaynak sularıdır. Araştırma Mayıs 1997 - Mayıs 1998 tarihlerinde gerçekleştirilmiş ve gözlemler gölde tesbit edilen dört istasyonda. 12 kez büyüten dürbün ve çıplak göz ile yürütülmüştür. Kaydedilen kuşların sıralanmasında Kiziıoğlu ( I989)*nun kullandığı sınıflandırmaya uyulmuştur. ( îökle ('ict)niifbrım's takımından 7. Pclccciniformcs takımından I. AnserifonuL's takımından 6. Fulconiformcs takımından 3. l imijbrmes takımından 1. Coraciifhrmes takımından I. Charadriijornu'.s takımından 6. Passeriformes takımından 10 olmak üzere 35 (tir tespit edilmiştir. Bu türlerden 15"i yerli olup gölden ayrılmadıkları görülmüştür. Ayrıca 7 tür yaz göçmeni. 7 tür kış göçmenidir. Diğer 6 tür ise göl ve çevresinde yıl boyunca, farklı aylarda olmak üzere, sadece bir kez görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY I. iikc (iölhisar is located in southwest of Hurdur and hounded by (iölhisar. (/avdır and Dirmil towns. Recharge area of the lake is rather narrow. There are no important streams which continuously of recharge are groundwaters. This research was made betwen may of 1997 and mm ol" 1998 and observations were made in four stations. Held glasses and naked eyes were used in observations. Classification of Ki/iroğlu ( 198°) has been used in this study. It has been determined seven species from ( 'iconii/ormes ordo. one species from I'elecani/ormes ordo. six species from Anseriformes ordo. three species from l-'iilconijbrmcs ordo. one species from (irui formes ordo, one species from Coidciiformes ordo. six species from ('liurcnfriiformes ordo and ten species from Passeriformes ordo. Totally thirty-live species have been determined. Fifteen species are not immigrant. Seven species are winter immigrant and seven species are summer immigrant. Six species were seen only one limes in different months in one year.