Gayrimenkul değerlemesinde arsa payı kavramı önemi ve hesaplanması
The concept of land share in real estate valuation importance and calculation
- Tez No: 571889
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE PAMUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gayrimenkul Değerlemesi ve Finansmanı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bir arsa üzerinde ortak mülkiyet hakkının bağımsız bölümlere tahsis edilen kısımlarını arsa payı denir. Bu sebepten dolayı bağımsız bölümler için en önemli unsur, arsa paylarının adaletli bir biçimde paylaştırılmasıdır. Arsa payı kavramı yalnızca kat irtifakı veya direk kat mülkiyeti kurulduğu anda gündeme gelen; ancak gerçekten bağımsız bir bölümün kaderini değiştiren en önemli unsurlardan biridir. Arsa payının yasalara uygun paylaşımının yapılmasında ve hakkaniyete uygunluğu çerçevesinde belediyeler ve tapu dairelerinin gerekli hassasiyeti göstermedikleri bilinmektedir. Bunun sonucunda ise konuya vakıf olmayan birçok kooperatif ve müteahhitin arsa paylarını binadaki bağımsız bölüm sayısına eşit bölmek suretiyle paylaştıkları bilinmektedir ve bu durum adil olmayan ve yanlış bir uygulamadır. Arsa payının tespitinde yaşanan bu hatalı uygulamalar bu alandaki yanlış ve eksik edinilmiş bilgilerden kaynaklanmaktadır. Son yıllarda bu bağlamda arsa payının belirlenmesinde büyük yanlışlıklar meydana gelmektedir. Yapılan bu çalışmada, ülkemizde bulunan yanlış arsa payı dağıtımını gösteren somut örnekler gösterilmiş olup yanlış dağıtım yapılan bir örneğin beklenilen doğru biçimi gerekli hesaplamalar yapılarak tezin 4. bölümünde sunulmuştur.Çalışmada arsa payının yanlış hesaplanmasının doğurabileceği sorunlar irdelenmiştir. Ayrıca adaletli arsa payı yapılabilmesi için kat irtifakının kurulma seviyesinin değiştirilmesi önerilmiştir. Bu tezde doğru arsa payları tespitine dair öneriler sunarak adaletli arsa paylaşımının nasıl olduğunu örneklendirmeye katkıda bulunmayı amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Land share is defined as the parts of the common property which are allocated to the detached section of a land. Therefore, for every single space in a property the most significant issue is the fair share of the land share. The term land share becomes a current issue only when the construction servitude or property ownership is founded, however it is still one the most crucial factor that gives life to the single space. This is a commonly known fact that municipilities and land legistry offices do not pay sufficient attention to the land share which should be done in accordance with the laws and fairness. As a result of this, it is known that several cooperation offices and building contractor who lack knowledge does the land share in accordance with the number of the detaches sections and this is an application which is both not fair and correct. The mistakes experienced in this application process of land share are caused by the false and lacking information. In recent years, there have been many false applications in determining the land share. In the fourth section of this study, the tangible samples about the incorrect land share distribution in our country are shown and an expected correct result of an incorrect share is represented in order to show the differences. The problems that may arise from the incorrect valuation are also discussed in this present study. Besides to do a fair land share a change in the level of creating land share is suggested. The main purpose of this thesis is to display the fair land share by giving examples of correct real estate valuation.