Öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin okuma becerisinde yaşadıkları güçlüklerin öğretmen görüşlerine dayalı olarak incelenmesi
Examination of difficulties of students with learning disabilitis in reading skill according to teacher opinions
  1. Tez No: 571896
  2. Yazar: ERHAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA BİRKAN GÜLDENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin okuma becerisinde yaşadıkları güçlüklerin öğretmen görüşlerine dayalı olarak incelenmesidir. Araştırmaya Ankara ili Mamak, Çankaya ve Altındağ ilçelerinde görev yapmakta olan 28 sınıf öğretmeni katılmıştır. Öncelikle alanında deneyimli ve geçmiş meslek yaşantısında öğrenme güçlüğü tanısı bulunan iki sınıf öğretmeni ile görüşme yapılmış ve akabinde asıl görüşmelere geçilmiştir. Araştırmada yer alan katılımcılar amaçlı örnekleme yöntemlerinden olan ölçüt örnekleme yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Bu ölçütler sırasıyla katılımcıların 2018-2019 eğitim-öğretim yılında, Ankara İli Çankaya, Mamak ve Altındağ İlçelerinde MEB'e bağlı resmi okullarda sınıf öğretmeni olarak görev yapıyor olması, sınıf öğretmeni olarak, meslek hayatında öğrenme güçlüğü tanılı öğrenci ile çalışmış olmak ve katılımcının araştırmaya gönüllü olarak katılmasıdır. Araştırmada veri üretmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen yarı-yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler tümevarım tekniği ile analiz edilmiştir. Katılımcılarla yapılan en kısa görüşmenin süresi 9 dakika 7 saniye iken, en uzun görüşme ise 26 dakika 29 saniyedir. Araştırma sonucunda sınıf öğretmenlerinin öğrenme güçlüğü hakkında yetersiz bilgi ve kavram yanılgılarına sahip olduğu, bu öğrencilerin okuma becerileri ve bunun kaynağı hakkında farklı görüşleri olduğu, bu öğrencilerin okuma becerilerinin değerlendirilmesinde farklı yöntemler kullandıkları, öğrencilerinin okuma becerileri performanslarını farklı sıklıklarda değerlendirdikleri, öğrencilerin okuma becerilerindeki güçlüklerin çözümüne ilişkin farklı uygulamalar yaptıklarını ve çeşitli beklentileri olduğu bulgularına ulaşılmıştır. Üretilen veriler sonucunda ulaşılan temalar ve bu temalara ait alt temalar alanyazın temelinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to examine the difficulties of students with learning disabilities in reading skill according to teacher opinions. A total of 28 teachers, who were working in the provinces of Mamak, Çankaya, and Altındağ in Ankara city, participated in this study. Firstly, interviews were held with two teachers who were experienced in the field and who had worked with a student with learning disability before, and then the actual interviews were conducted later. The participants were selected by criterion sampling, which is one of the purposive sampling methods. The criteria were as follows: the participants a) were working as a classroom teacher in one of the formal schools affiliated with Ministry of National Education in the provinces of Çankaya, Mamak, or Altındağ in Ankara city, b) had worked with a student with learning disability before, c) volunteered to take part in the study. A semi-structured interview form was developed by the researcher to collect data. The data collected were analyzed by induction technique. The shortest interview held with the participants lasted 9 minutes and 7 seconds, whereas the longest was 26 minutes and 29 seconds. As a result of the study, it was found that classroom teachers had misconceptions and insufficient knowledge about learning disabilities, they had different opinions regarding reading skills of students with learning disabilities and the source of it, they used different methods to assess reading skills of these students, they assessed reading performances of students in differing frequencies, they conducted different implementations for the solution of reading difficulties of students, and they had various expectations. The themes as well as the sub-themes according to the data produced were discussed based on the literature.