Özgül öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin doğru okuma, okuduğunu anlama ve okuma hızlarının incelenmesi
Examining reading accuracy, reading comprehension, and reading rates of students with specific learning disabilities
- Tez No: 635932
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE DİLŞAD YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırmanın amacı, özgül öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin doğru okuma, okuduğunu anlama ve okuma hızlarının incelenerek bu öğrencilerin sınıf ve yaş seviyesindeki performanslarını belirlemektir. Araştırmaya Konya ilinde bulunan üçüncü sınıfta öğrenim gören 100 özgül öğrenme güçlüğü olan öğrenci katılmıştır. İlk tarama sonrasında, öğrencilerin 21'i yeterli okuma becerisine sahip olmadığı için araştırma dışı bırakılmıştır. Araştırma 79 özgül öğrenme güçlüğü olan öğrenci ile yapılmıştır. Araştırmada 7-11 yaşları arasında olan çocukların doğru okuma, okuduğunu anlama ve okuma hızı becerilerini değerlendirilebilmek amacıyla kullanılan“Sesli Okuma Becerisi ve Okuduğunu Anlama Testi II”kullanılmıştır. Araştırmada öğrencilerin doğru okuma, okuduğunu anlama ve okuma hızı becerilerinde kronolojik yaş ve sınıf seviyesinin altında performans gösterdikleri ortaya çıkmıştır. Doğru okuma, okuduğunu anlama ve okuma hızı becerilerinin birbirlerini etkilediği tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular ilgili alanyazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the performance of students with specific learning disabilities at grade and age level by examining their reading accuracy, reading comprehension, and reading rate. A sample of 100 third-grade students with specific learning disabilities in Konya province participated in this study. After the initial screening, 21 of the students were excluded from the research as a result of having inadequate reading skills. The research was conducted with 79 students with specific learning disabilities. "Oral Reading Skill and Reading Comprehension Test'', which was used to evaluate the reading accuracy, reading comprehension, and reading rate of children between the ages of 7-11, was employed in this study. Results of this study showed that students with specific learning disabilities performed below their chronological ages and grade levels in reading accuracy, reading comprehension, and reading rate. Reading accuracy, reading comprehension, and reading rate were found to influence each other. The findings were discussed in the light of the relevant literature.