Buharî'nin Kitabu't- Tevhidi kapsamında müteşâbih ayetlerin tefsiri
The commentary of allegorical verses in the context of Bukhari's Kitab al-Tawheed
  1. Tez No: 571898
  2. Yazar: HACER AFŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF IŞICIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
İslam dünyasında ilk üç asırda yaşanan toplumsal ve siyasî olaylar akabinde farklı itikâdî gruplar oluşmuştur. Bu farklı oluşumlar, kendi geliştirdikleri sistematik doğrultusunda ayet ve hadisleri tefsir etmişlerdir. Yorumlarda oluşan farklılıklar özellikle inanç konularında ve müteşâbih ayetler üzerinde gerçekleşmiştir.“Rüyetullah”ve“kelamullah”da bu konular arasındadır. İtikâdî konularda Kur'ân ve sünnetin belirlediği, düzgün bir anlayış geliştirmek için Hz. Peygamber'in sözlerinin ve ilk dönem âlimlerinin müteşâbih ayetlere bakışını tespit etmek hayati bir önem arzeder. Bu sebeple, İslam dünyasının en muteber hadis kaynaklarından biri olan el-Câmiu's-sahîh isimli eserde Buhârî'nin“Allah'ın görülmesi ve Allah'ın kelamı”hakkında çizdiği portre önemlidir. Buhârî, rüyetullah konusunda, Allah'ın ahirette, ayet ve hadislerde anlatıldığı şekliyle görüleceği kanaatindedir. Kelamullah hakkında, "Kur'ân'ın Allah kelamı olduğu, mahlûk olmadığı, insan fiillerinin ise mahlûk olduğu görüşündedir.
Özet (Çeviri)
Lived social and political events within the first three centuries in Islamic World caused occurring of different belief groups. Those different groups commented the verses of Koran and hadiths subject to their composed systems. Differences in comments were seen especially in belief and allegorical verses.“Ruyetullah”and“kelamullah”were included in those points. It is be vital importance to determine aspect of first period scholars to sayings of Prophet Mohammed, hadiths and allegorical verses in name of developing a proper understanding assigned by Koran and sunnah in belief subjects. Therefore, the portrait set forth on“to be seen of Allah and Allah's sayings”by Bukhari in his work, el-Camiu's-sahih that was important one of the most valuable hadith sources. Bukhari thinks about ruyetullah that Allah will be seen in the other world as it is told at Koran verses and hadiths. He thinks about kelamullah that "Kuran is saying of Allah and it is not created but actions of human are created.