Effect of processing conditions on the properties of dental porcelain
Üretim şartlarının diş porselen özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 571899
  2. Yazar: ESENER ÇEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ARTIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Diş porselenleri, biyouyumluluk özelliği ve gerçekçi diş restorasyonlarına uyum gösteren seramik alt grubundan bir malzemedir. Doğal diş görünümünde olup, asit dayanımı ve termal şok dayanımı olan biyomalzemelerdir. Bu çalışmanın amacı farklı toz bileşimleri ve ısıl işlemlerle üretilmiş diş porseleni üretmek, ürünün diş restorasyonlarında metallerle kullanımını belirlemek ve istenen özellikleri arttırmaktır. Çalışmanın ilk aşamasında, hazırlanan reçetelerde belirtilen hammadde bileşimleri belli karışım oranlarında hazırlanmıştır ve doğru sonuçlar elde edilmesi için öğütme işlemi ile homojenliği sağlanmıştır. Öğütme işleminden sonra uygun nemlilikte olması için fırında nem alma işlemine tabi tutulmuştur. Bu çalışmada ısıl genleşme katsayı uyumunun sağlanması için farklı ısıl işlem prosesleri ve üretim süreçleri belirlenip hazırlanan kompozisyonlardan frit örnekleri üretilmiştir. Karakteristik özellikleri belirlemek için faz içerikleri, ısıl genleşme katsayıları, tane büyüklüğü özellikleri ölçümleri yapılmıştır. Yedi farklı sinterleme prosesi uygulanmıştır. Sinterleme işlemi sonrasında numunelerin XRD ve dilatometre testlerinde elde edilen veriler kaydedilmiştir. Bu çalışmanın son aşamasında, diş teknisyenleri tarafından test edilen diş porselen tozlarının Co-Cr-Mo diş alaşımları ile uyumluluğu çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu uygulama sonucunda HT-6 sinterleme işlemi sonrasında elde edilen porselen tozunun metal malzemenin ısıl genleşme katsayısı ile uyumluluğu diğer sinterleme proseslerinden elde edilen porselen tozları ile karşılaştırılmıştır. Tüm üretim işlemleri laboratuvar şartlarında başarılı bir şekilde tamamlanmış olan HT-6 kodlu örneğin, diş laboratuvarı tarafından yapılan restorasyon uygulamalarında diş restorasyonu için en uyumlu örnek olduğunu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dental porcelains are one of the subgroup of ceramics that show biocompatibility characteristic and lifelike dental restorations. Dental porcelains have natural tooth view, acid resistance and thermal shock resistance. The aim of this study was to produce dental porcelains that are manufactured with different powder compositions and heat treatment processes, to determine the usage of product with metals for dental restorations and enhance desired properties. In this first stage of the study, raw material compositions were prepared in desired ranges with respect to receipts and processed to milling for homogenization to get correct results. After the milling process, powder compositions were subjected to drying in an oven for optimum humidity. In this study, frit specimens are produced in order to obtain thermal expansion coefficient compatibility with different production and heat treatment processes. Phase contents, thermal expansion coefficients, grain size properties measurements were performed to determine the characteristic properties. Seven different sintering processes were applied. After the sintering process, XRD and dilatometer tests were conducted, and results were recorded. In the final stage of this study, the compatibility of dental porcelain powders tested by dental technicians with Co-Cr-Mo dental alloys was carried out. As a result of this application, the compatibility of the porcelain powder obtained with HT-6 sintering process with the thermal expansion coefficient of the metal material was compared with the porcelain powder obtained from other sintering processes. The HT-6 coded sample, which has been successfully completed in all laboratory conditions, was found to be the most compatible specimen for dental restoration applications by the dental laboratory.