Farklı üretim tekniklerinin zirkonya esaslı restorasyonların optik özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation the effect of different fabrication techniques on optical properties of zirconia-based restorations
  1. Tez No: 406965
  2. Yazar: TUBA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AYKENT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu in-vitro çalışmada dört farklı veneerleme tekniği ve tam kontur tekniğinin zirkonya esaslı seramiklerin renk, translusens, opalesans ve floresans özelliklerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Altmış adet disk şeklindeki örnek (10 mm çap; 0,5±0,01 mm kalınlık) zirkonya bloklardan üretildi ve sinterlendi. Örnekler veneerleme tekniğine göre rastgele 4 gruba ayrıldı (n=15): Tabakalama (T), Presleme (P), Cut-back (CB), CO (CO). T, P ve CB grubundaki zirkonya altyapılara ZirLiner uygulandı. T grubundaki örnekler nano-florarapatit veneer seramiği ile veneerlendi. P grubundaki örnekler florarapatit cam seramik ingotlar ile ısı ve basınç altında preslendi. CB grubundaki örnekler önce presleme ingotları ısı ve basınç altında preslendi. Ardından mine seramiği ile kaplandı. CO grubu için veneer seramikleri lityum disilikat cam seramik bloklardan CAD/CAM ünitesi ile tasarlanarak frezelendi. Lityum disilikat veneer seramiği ile zirkonya altyapı bir cam füzyon seramiği ile birleştirildi ve kristalize edildi. Tam kontur zirkonya grubu (TK) örnekleri zirkonya bloklardan üretildi. Renklendirme likiti uygulandı ve ardından sinterlendi. Örneklerin renk parametreleri (L*a*b*) bir spektrofotometre ile ölçülerek; renk farkı (ΔE), translusens parametresi (TP), opalesans parametresi (OP) ve floresans değerleri hesaplandı. Sonuçların analiz edilmesi için tek-yönlü ANOVA ve Kruskal-Wallis testleri, Tukey HSD ve Bonferonni testleri çoklu karşılaştırma ile birlikte kullanıldı (P3,7). Grupların TP değerleri arasında önemli önemlidir (PP>CB>T>TK şeklinde sıralanmıştır. Grupların OP değerleri arasında önemli fark bulunmuştur (PCO>CB>T>TK şeklinde sıralanmıştır. TP değerleri ile OP değerleri arasında güçlü korelasyon bulunmuştur (r2=0,861). Grupların floresans değerleri arasında önemli fark bulunmuştur (PT>CO>P>CB şeklinde olmuştur. TP ile floresans değerleri arasında (r2= 0,151) ve OP ile floresans değerleri arasında önemli korelasyonlar bulunmuştur (r2=0,227). Zirkonya esaslı tam seramiklerin optik özellikleri üretim tekniklerinden önemli derecede etkilenmektedir. Bu nedenle hastaların klinik durumuna uygun tekniğin ve seramik tipinin seçimi önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this in-vitro study was to investigate the effect of four different veneering techniques and full-contour zirconia tecnique on the color, translucency, opalescence and fluorescence properties of zirconia-based systems. Sixty disc-shaped specimens (10 mm diameter, 0,5±0,01 mm thickness) were fabricated from zirconia blocks and sintered. Specimens were randomly devided into 4 groups according to veneering techniques (n=15): Layering (L), Pressing (P), Cut-back (CB) and CAD-on (CO). ZirLiner was applied to the L, P and CB groups. Specimens in group L were veneered with nano-fluorapatite veneering ceramic. Specimens in group P were heat-pressed with fluorapatite glass-ceramic ingots. Specimens in group CB were heat-pressed with pressing ingots and than veneered with enamel veneering ceramic. In group CO the veneering ceramics were designed with and milled from lithium disilicate glass-ceramic blocks in CAD/CAM unit. Lithium disilicate veneering ceramics and zirconia frameworks were fused to each other by a glass-fusion ceramic and crystallized. Full-contour zirconia group (FZ) specimens were fabricated from zirconia blocks (10 mm diameter; 1,5±0,01 mm thickness). Coloring liqud was applied and than sintered. Color parameters (L*a*b*) were measured with a spectrophotometer and color difference (ΔE), translucency parameter (TP), opalescence parameter (OP) and fluorescence properties were calculated. The results were analyzed with One-way ANOVA and Kruskal-Wallis tests with Tukey HSD and Bonferonni multiple comprasison tests (P3,7). There were significant differences between the TP values of the groups (PP>CB>L>FZ. There were significant differences between the OP values of the groups (PCO>CB>L>FZ. There were strong correlastions between TP and OP values (r2=0,861). There were significant differences between the flourescence values of the groups (PL>CO>P>CB. There were significant correlations between TP and fluorescence values (r2= 0,151) and between OP and fluorescence values (r2=0,227). Optical properties of the zirconia-based systems are greatly affected by the fabrication techniques. Therefore selection of appropriate technique and ceramic type is important for clinical conditions of the patients.