Aramid elyaf ve cam elyaf ile oluşturulan kompozit boruların iç basınç altındaki hasar gerilme davranışı
Damage tensile behavior under internal pressure of composite pipes formed with aramid fiber and glass fiber
- Tez No: 571940
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, ±55° sarım açısına sahip cam elyaf tabakalar arasına yerleştirilen aramid elyaf ile oluşturulan kompozit boruların içsel basınç altındaki gerilme ve hasar davranışını incelemek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda cam elyaf ve aramid elyaf kullanılarak hazırlanan 4 farklı kompozit malzeme ile toplamda 12 adet kompozit boru üretilmiştir. Kompozit malzemelerden ilki 4 tabaka cam elyaftır. İkinci ve üçüncü kompozit malzeme ise 3 tabaka cam elyaf ve 1 tabaka aramid elyaftan oluşmaktadır. Dördüncü kompozit malzeme ise ara 2 tabaka aramid elyaf, dıştaki 2 tabaka ise cam elyaftır. Bu malzemeler ile üretilen kompozit borulara içsel basınç uygulanmış ve hasar durumları incelenmiştir. İnceleme sonucunda 2 tabaka cam elyaf ve 2 tabaka aramid elyaftan oluşan kompozit borunun en yüksek hasar basıncına sahip olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the stress and damage behavior of composite pipes formed by aramid fibers placed between glass fiber layers with a winding angle of ± 55° under internal pressure. A total of 12 composite pipes were produced with 4 different composite materials prepared using glass fiber and aramid fiber. The first composite material is 4 layers of glass fiber. The second and third composite materials consist of 3 layers of glass fiber and 1 layer of aramid fiber. The fourth composite material is intermediate 2 layers aramid fiber and the outer 2 layers are glass fiber. Composite pipes produced with these materials were subjected to internal pressure, and damage conditions were examined. As a result of the investigation, it was observed that composite pipe composed of 2 layers of glass fiber and 2 layers of aramid fiber had the highest damage pressure.