The simulation of magnetic hysteresis loop of Fe-Sn-B amorphous alloy by Jiles Atherton hysteresis model
Jiles Atherton histerezis modeli ile Fe-Sn-B amorf alaşim manyetik histeresis loop simülasyonu
- Tez No: 571944
- Danışmanlar: PROF. DR. EYLEM GÜLCE ÇOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amorf alaşımlar birçok bazları var, Fe-B bazlı alaşımlar yumuşak manyetik özelliklere göre birçok uygulama var geleneksel metalik cam sistemlerin üstün temsilcileridir. Fiziksel özellikleri ve yapıları nedeniyle dünyada dönemler için geniş bir araştırma alanı olmuştur. Araştırmalar Fe-B bazlı alaşımlara çeşitli elementlerin eklenmesine dayanıyordu. Yumuşak manyetik malzemeler için fiziksel ve matematiksel histeresis eğrisibelirlemek için birçok yöntem vardır. Jiles_Atherton ferromanyetik histeroz teorisi elektromanyetik lerin geçici modellemesinde kullanılan bir yaklaşımdır. Teoribu teoriye dayalı olarak geliştirilen several modellerini ortaya koyduğundanberi. Bu yazıda uygulanan modeli özetleyeceğiz ve matlab ve Simulink ortamında yumuşak manyetik malzeme için klasik ve modifiye Jiles-Atherton modeli olmak üzere iki yaklaşımla bir model uygulayacağız. Sunulan sonuçlar manyetik histeresis döngü modelleme için en iyi yaklaşım da fiziksel deneysel ölçümler sonucu ile karşılık değiştirilmiş model denklemi ile olduğunu gösterir. Anahtar Kelimeler - Yumuşak Manyetik malzemeler, Amorf Alaşım, Histerezis döngüsü, Jiles-Atherton
Özet (Çeviri)
The amorphous alloys have many bases, Fe-B based alloys are the superlative representatives of the traditional metallic glass systems which have many applications according to the soft magnetic features. They have been an extensive research area for periods in the world because of their physical properties and structures. The researches were based on the addition of a diversity of elements into the Fe-B based alloys. There are many methods for determining physically and mathematically the hysteresis curve for soft magnetic materials. Jiles_Atherton theory of ferromagnetic hysteresis is one approach used in transient modeling of electromagnetics. Since the theory introduced several models developed based on this theory. In this article we shall summarize the model that has been implemented and we shall implement a model in MATLAB and Simulink environment for soft magnetic material by two approaches, the classical and modified Jiles-Atherton model. Presented results indicates that the best approach to modeling the magnetic hysteresis loop is with the modified model equation that also corresponds well with the result of physical experimental measurements. Keywords – Soft Magnetic materials, Amorphous Alloy, Hysteresis loop, JilesAtherton