İşitsel peyzajın kent akustiğine ve duyusal beklentilere etkisi, antalya örneği
Effects of auditory landscape on urban acoustics and sensory expectations, the case of antalya
  1. Tez No: 571965
  2. Yazar: ÜLKÜ CEREN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER KAMİL ÖRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma ile Antalya kenti içerisinde bulunan ve yoğun kullanıma sahip rekreasyonel alanlar gözlemlenerek, işitsel peyzajın kullanıcılar üzerindeki etkileri ortaya konmuştur. Bu kapsamda kentsel akustik konfor değerlendirilerek, alanın planlama, tasarım ve yönetim süreçleri gözlemlenmiştir. Bu amaçla; Antalya geneline yönelik anket çalışması, Antalya kent merkezinde bulunan 4 rekreatif alanda (Cumhuriyet Meydanı, Konyaaltı sahil yolu, Kaleiçi Yat Limanı, Karaalioğlu Parkı) ses basınç seviyesi ölçümleri ve ses yürüyüşleri yapılıştır. Anket çalışması 394 kişiyle tamamlanmıştır. Elde edilen sonuçlar üzerinde analizler yapılmış, tablo ve grafikler oluşturulmuştur. Seçilen 4 alanda ölçümler yapılmış ve alanların ses basınç seviyelerinin 61-70 dB. arasında değiştiği görülmüştür. Konyaaltı sahil yolunun en gürültülü, Karaalioğlu Parkı'nın ise en sessiz alan olduğu görülmüştür. Ses seviyesinin yüksek ölçüldüğü alanlarda en önemli etkenin trafik sesi olduğu ortaya çıkmıştır. Ölçümlerin ardından 4 alanda 15 katılımcıyla ses yürüyüşleri yapılmış, yürüyüşler sonucunda doğal sesler katılımcılar tarafından olumlu olarak nitelendirilirken, yapay ve mekanik seslerin olumsuz olarak nitelendirildiği görülmüştür. Çalışmanın sonucunda elde edilen veriler daha önceki çalışmalarla karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Kullanıcıların görsel beklentilerinin yanında işitsel beklentilerinin de göz önünde bulundurularak yapılacak planlama ve tasarım çalışmalarına ihtiyaç duyulduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the recreational areas in the city of Antalya, which have intensive use, were observed and the effects of the auditory landscape on the users were revealed. In this context, urban acoustic comfort was evaluated and planning, design and management processes of the area were observed. For this purpose; The survey was conducted for the whole of Antalya, sound pressure level measurements and sound walkings were conducted in 4 recreational areas (Cumhuriyet Square, Konyaaltı coast road, Kaleiçi Marina, Karaalioğlu Park) in Antalya city center. The survey was completed with 394 people. The results were analyzed and tables and graphs were created. Measurements were made in 4 selected areas and sound pressure levels of these areas ranged between 61-70 dB. Konyaalti coast road is the most noisy and Karaalioğlu Park is the quietest area. It was found that the most important factor in the areas where the sound level was measured was traffic noise. Following the measurements, sound marches were conducted with 15 participants in 4 fields. As a result of the marches, natural sounds were considered positive by the participants, while artificial and mechanical sounds were considered negative. The data obtained at the end of the study were compared with the previous studies. In addition to the visual expectations of the users, it was concluded that there is a need for planning and design studies to be performed considering the auditory expectations.