Duvar resimlerinin kentsel çevreye olası nitel ve estetik etkileri (Sinop kenti örneklemesi)
Probable qualitative and aesthetic effects of mural paintings on urban environment (examplifying of Sinop)
- Tez No: 571981
 - Danışmanlar: PROF. DR. ADEM GENÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 110
Özet
Duvar resimleri, bir olguyu kamuya, herkese duyurmak maksadı ile başka bir ifade ile toplumsal bir çağrı olarak ortaya çıkmıştır. Çoğunlukla profesyonel olmayan sanatçılar tarafından, açık ya da kapalı alanlarda uygulanmaktadır. Farklı malzeme ve tekniklerin kullanıldığı bir sanat formudur. Bu özellikleri açısından değerlendirilince günümüzde duvar resimleri adeta sanatı sivilleştiren bir nitelik kazanmıştır. Duvar resimleri toplumsal gelişimin ve değişimin nesnel dışavurumudur. Bu anlamda, diğer sanat dalları ve tekniklerinde olduğu gibi, toplumun duygu ve düşünceleriyle de paralellik gösterir. Bu nedenlerle duvar resimleri, bir anlamda, konu maddesi, kapsadığı alan ya da içerikleri bakımından, zamanın genel sanat akımları ve yönelimlerinin de yansımasıdır Kuşkusuz sanatın mahiyeti ve niteliklerini kelimelerle anlatmak olanaksızdır. Ancak, yine de, toplumsal dinamiğin oluşturduğu dinsel, dünyevi ya da bireysel düşüncelerin bir yansıması olarak duvar resimleri, hangi saik ya da motivasyonla yapıldığına bakılmaksızın, konu maddesi ve yüksek ifade gücü itibariyle her tarihsel dönemin anıtsal nitelikli sanat yapıtları arasında yer almakta ve kitlelere hitabeden ayrı bir sanat formu olarak toplumsal değerini korumaktadır.
Özet (Çeviri)
Wall paintings have emerged as a social call in order to publicize a fact to the public and to everyone. Mostly applied by non-professional artists, indoor or outdoor. It is an art form that uses different materials and techniques. When evaluated in terms of these features, today wall paintings have gained a quality that almost civilizes art. These art works are the objective expression of social development and change. In this sense, it is in coherence with the feelings and thoughts of the society as in other branches of art and techniques. For these reasons, wall paintings, in a sense, are considered to be a reflection of the general art movements and tendencies of the time in terms of subject matter, scope and content. Certainly, it is impossible to describe the nature and qualities of art in words. However, wall paintings, as a reflection of religious, worldly or individual thoughts formed by social dynamics, are considered to be among the monumental works of art of each historical period. Regardless of which motive or motivation they are made, today, it maintains its social value as an art form.