Korozyon etkisi altındaki betonarme çerçevelerin doğrusal olmayan davranışının sabit tek modlu itme yöntemi ile incelenmesi
Investigation of nonlinear behavior of reinforced concrete frames under corrosion effect by invariant single mode pushover analysis
  1. Tez No: 571988
  2. Yazar: EYÜP BORA DİLEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUTLU SEÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ülkemizde yetersiz beton örtüsü, elverişsiz malzeme, çevresel etkiler gibi nedenlerden dolayı donatı korozyonuna uğramış betonarme yapı elemanlarına sıkça rastlanmaktadır. Korozyonun neden olabileceği hasarların kontrol altına alınması, yapı emniyeti, güvenilirlik ve ekonomiklik açısından gereklidir. Bu çalışmada, korozyon mekanizmasının Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'ne (TBDY2018) göre tasarlanan bir çerçeve yapı üzerindeki etkileri sabit tek modlu itme analizi ile araştırılmıştır. Betonarme çerçeve modeli için yapılan analizler sonucunda beton örtüsü ile orantılı olarak üniform korozyon başlama zamanının arttığı belirlenmiştir. Üniform korozyon sonrası kalan donatı alanları beton örtüsü arttıkça artmakta olup donatı mekanik özelliklerinin değişimi beton örtüsü ile paralel olarak artmaktadır. İtme analizleri neticesinde taban kesme kuvvetleri - tepe yer değiştirmesi grafikleri depremin yatay yer değiştirme istemlerine göre elde edilmiştir. Özellikle deprem bölgelerinde yer alan betonarme binalarda korozyonun yapısal davranış üzerindeki olumsuz etkileri, TBDY2018 yönetmeliği esaslarına göre gösterilmiştir. Betonarme binaların depremin yer değiştirme istemine göre gerekli taban kesme kuvvetlerinin korozyon nedeniyle zamana bağlı değişimleri beton örtüsü ve korozyon tipi dikkate alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Reinforced concrete structural elements which are corroded due to reasons such as insufficient concrete cover, unfavorable material and environmental effects are frequently encountered in our country. Control of damages caused by corrosion is essential in terms of structural safety, reliability and economy. In this study, effect of corrosion mechanism is investigated on a frame structure that is designed according to Turkish Earthquake Code (TBDY2018) using pushover analysis. Analysis results of the reinforced concrete frame show that uniform corrosion initiation time increases proportionally with the concrete cover. The remaining sectional areas of rebars after uniform corrosion increase as concrete cover increases and alteration of the material properties of rebars after uniform corrosion increases in parallel with the concrete cover. Due to the results of pushover analysis, base shear – top horizontal displacement graphics are obtained according to seismic demands. Detrimental effects of corrosion on structural behavior, especially in reinforced concrete buildings that are located in earthquake zones, have been studied according to TBDY2018 regulations. Time-dependent changes of the base shear forces of the reinforced concrete buildings according to the seismic displacement demands due to the corrosion are investigated by considering the concrete cover and corrosion type.