Kıyı alanlarında planlama ve tasarım politikaları
Planning and design policies in coastal areas
- Tez No: 571998
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA GENÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışması kapsamında kıyı alanları, kentsel tasarım ve politikalar ile ilgili terimlerden bahsedildi. Dünya üzerinde kıyı bölgeleri üzerinde yapılmış olan veya yapılmakta olan planlama politikaları incelendi. Bu incelemeler neticesinde Türkiye üzerinde bulunan kıyı alanlarında yapılmış olan planlar ve politikalar incelenerek uluslararası çıkarımlar yapıldı. Kıyı kentlerinin geneli sahip olmuş oldukları kaynak ve çeşitlilikler ile birlikte içerisinde barındırdığı fonksiyonların, bu alanlarlar üzerinde yer seçmesinin nedenlerini göstermiştir. Sürekli artış gösteren bu fonksiyonlar ve bu fonksiyonların meydana getirmiş olduğu baskılar nedeni ile kıyılarımızda doğal kaynak tahribatları meydana gelmektedir. Kıyı alanlarının sahip olduğu kaynaklar doğrultusunda sanayi alanları ve kentleşme baskısı da meydana gelmektedir. Bu baskılar neticesinde kıyı kentleri, plansız ve düzensiz bir gelişme göstermiştir. Kaynaklar ikincil konut ve turizm tesislerine dönüşmüştür. Ülkelerin bu ortak problemi aşmasında kullandıkları yöntem ve metotlar ile hangi politikaları kendilerine yol haritası olarak belirledikleri bu tezin araştırma konularından birisidir. Dünya genelinde yapılan kıyı planlarının büyük çoğunluğunda, kıyı kullanımı ekonomik açıdan sanayi bölgelerine ve sosyolojik açıdan o bölgede yaşayan kentliye ait olduğu ve kıyı alanlarında yer alan fonksiyonların kentliye hitap edecek şekilde düzenlendiği görülmektedir. Bu durum Türkiye'de turizm ve ikincil konut ağırlıklı olduğu, kentliye ait kıyı kullanımlarının yetersiz kaldığı görülmektedir. Türkiye'de kıyı planları hazırlama ve üretim aşamasında iken o bölge ve çevre bölgelerde yaşayan kentlinin yapılan plan çalışması içerisinde dahil edilerek, plan hakkında bilgi sahibi olması ve o planın uzun vadedeki stratejileri, amaçları ve hedefleri doğrultusunda üzerine düşen sorumlulukları öğrenmesi gerektiği, kıyı alanlarında yer alacak olan fonksiyonlarının yine o bölgenin karakteristik özelliklerine uygun olarak kentliye hitap etmesi gerektiği sonucu çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the terms related to coastal areas, urban design and policies were discussed. Planning policies on coastal zones in the world or in progress have been examined. These investigations are being conducted in the plan on lying coastal areas as a result of the policies examined were made in Turkey and international implications. The coastal town of general resources that have been hosted in conjunction with a variety of functions and showed the reasons why they chose this place on the field. Due to these functions that are constantly increasing and the pressures generated by these functions, natural resource damage occurs on our coasts. Industrial areas and urbanization pressure occur in line with the resources of the coastal areas. As a result of these pressures, coastal cities showed an unplanned and irregular development. Resources have turned into secondary housing and tourism facilities. Countries with common problems in the methods they use do not exceed what policies and methods of the research in this thesis are one of the issues they identified as their road map. In the majority of worldwide made coastal plans, it appears that coastal use living in economically industrial zones and sociological aspects of that region that citizens belonging and arranged in a way that will appeal to the citizens of the functions in coastal areas. This situation is mainly tourism and secondary housing in Turkey is seen as inadequate to the use of coastal dwellers. While in Turkey coast plan preparation and the production phase that area and it was included in the plan work made of living in urban in the surrounding areas, to have information about the plans and that strategy's long-term plans, goals and is thought to need to learn responsibility on its objectives. It was concluded that the functions that will take place in the coastal areas should be addressed to the citizens in accordance with the characteristics of the region.