Kahramanmaraş ili Dulkadiroğlu ilçesi katı atık karakterizasyonu
Solid waste characterization of Dulkadiroglu district of Kahramanmaras
- Tez No: 572005
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP CUCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Artan dünya nüfusu ve buna paralel olarak artan Türkiye nüfusu teknolojinin getirdiği gelişmeler karşısında ürün üretiminde artışlara neden olmaktadır. Bu nedenle kullanılan çevre kaynaklarında ciddi azalmalar gözlemlenmektedir. Bu kayıpları önlemek, kullanılan maddelerin geri dönüşümü ve geri kazanımı ile mümkün olacaktır. Kahramanmaraş Akdeniz Bölgesi'nin nüfus bakımından en fazla artış gösteren ili olması nedeniyle oluşan katı atık miktarı da paralel olarak artmaktadır. Oluşan bu atıkların bertaraf edilmesi hem insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen durumları ortadan kaldırmış hem de belediyeye olan güveni arttırmaktadır. Türkiye de toplanan atıkların geri kazanımı ve işlenmesi işlemi birçok belediye tarafından yapılmaktadır. Bu işin büyük bir kısmı ise hurdacılar adı verilen kişiler tarafından yapılmakta ve ekonomik kazançlar sağlanmaktadır. Bu çalışmada Kahramanmaraş'ın Dulkadiroğlu İlçesine bağlı mahalle, köy ve çarşı merkez olmak üzere katı atıkların tür ve miktarı araştırılmaktadır. Belediye yetkililerinin uygun gördüğü Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü şantiyesinde karakterizasyon işlemi gerçekleştirilmektedir. Araştırmalar neticesinde söz konusu bölgelerden elde edilen katı atıkların oranları belirlenmekte ve diğer bölgelerle karşılaştırılmaktadır. Kahramanmaraş'ın Dulkadiroğlu İlçesine bağlı mahallelerden numuneler alınarak katı atık karakterizasyonu yapılmakta olup, toplanan katı atıkların taşınması, bertarafı için kullanılan yöntemler ve uygulanan prosedür incelenmiş konu hakkında detaylı bilgiler verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Summary Increasing world population and cause an increase in product production increased in parallel across Turkey on technology improvements of the population. Therefore, significant reductions are observed in the environmental resources used. Preventing these losses will be possible with the recycling and recovery of the materials used. Since Kahramanmaraş is the province with the highest increase in population in the Mediterranean Region, the amount of solid waste generated is also increasing in parallel. Disposal of these wastes both eliminates the negative effects on human health and increases the trust in the municipality. Turkey of the collected waste recovery and processing operations are carried out by many municipalities. A large part of this work is done by people called scrapmen and economic gains are provided. In this study, the type and amount of solid wastes are investigated in the neighborhood, village and bazaar center of Dulkadiroğlu district of Kahramanmaraş. Characterization is carried out at the construction site of the Environmental Protection and Control Directorate, which is deemed appropriate by the municipal authorities. As a result of the researches, the ratios of solid wastes obtained from these regions are determined and compared with other regions. Solid waste characterization is carried out by taking samples from the neighborhoods of Dulkadiroğlu district of Kahramanmaraş. The methods used for the transportation, disposal and disposal of the collected solid wastes are explained in detail.