Karaman Devlet Hastanesi genel cerrahi servisinde yatan hastaların akılcı ilaç kullanımı konusunda bilgi ve davranışlarının belirlenmesi
Determination of knowledge and behavior of patients living in the general surgical service of Karaman State Hospital
- Tez No: 572016
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırmanın amacı Karaman Devlet Hastanesi genel cerrahi servisinde yatmakta olan hastaların akılcı ilaç kullanımı konusunda bilgi ve davranışlarını belirlemektir. Tanımlayıcı olarak yapılan bu çalışma Karaman Devlet Hastanesi genel cerrahi kliniklerinde Şubat 2019- Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini bu tarihlerde belirtilen genel cerrahi kliniklerinde tedavi gören hastalar oluşturmuştur. Örneklemini ise aynı tarihlerde araştırma kriterlerine uyan 72 hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri T.C. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Akılcı İlaç Kullanımı Birimi tarafından oluşturulan Türkiye'de Hastanede Yatan Hastaların Akılcı İlaç Kullanımına Yönelik Bilgi Ve Davranışlarını Değerlendirme Çalışmasıanketi ile toplanmıştır. Veriler SPSS programında sayı, yüzdelik ve Kikare testi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada cerrahi kliniğinde tedavi gören hastaların ilaç kullanımı konusundaki davranışlarının kısmen akılcı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the knowledge and behavior of patients in the general surgery department of Karaman State Hospital about the rational drug use. This descriptive study was performed in the general surgery clinics of Karaman State Hospital between February 2019 and May 2019. The population of the study consisted of patients who were treated in general surgery clinics. The sample consisted of 72 patients who met the research criteria at the same timeResearch data T.C. The Ministry of Health Medicines and Medical Devices Agency in Turkey Rational Drug Use in Hospital Inpatient created by the Department of Information and Behavior Towards Rational Drug Use Evaluation Study was collected by questionnaire.The data were analyzed using SPSS, number, percentage and chi-square test. In the study, it was determined that the behaviors of the patients who were treated in the surgical clinic were quite rational.