Ergenlerin çocukluk dönemi istismar ve ihmal düzeylerinin sosyal destek, akran ilişkileri ve umut tarafından yordanması
Prediction of adolescents' childhood abuse and neglect levels by social support, peer relations, and hope
  1. Tez No: 572031
  2. Yazar: BİRKAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin çocukluk dönemi istismar ve ihmal düzeylerini yordamada algılanan sosyal desteğin (aile, arkadaş ve öğretmen desteği), akran ilişkileri niteliğinin, umut düzeylerinin, cinsiyetlerinin ve akademik başarılarının rolünün incelenmesidir. Araştırma, Bursa'daki 396 lise öğrencisi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Örselenme Yaşantıları Ölçeği, Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Akran İlişkileri Ölçeği, Sürekli Umut Ölçeği kullanılmıştır. Aşamalı çoklu doğrusal regresyon analizi sonuçlarına göre; aileden algılanan sosyal desteğin, umudun, cinsiyetin ve akran ilişkisi niteliğinin ergenlerin çocukluk çağı istismar ve ihmal yaşantılarını anlamlı bir şekilde yordamıştır. Bu dört değişken birlikte çocukluk çağı istismar ve ihmalindeki varyansın toplam %49'unu açıklamıştır. Aileden algılanan sosyal destek en güçlü yordayıcı değişkendir. Aile desteği, akran ilişkileri ve umut değişkenleri çocukluk dönemi istismar ve ihmalini negatif yönde yordarken, cinsiyet (erkek) değişkeni pozitif yönde yordamıştır. Ayrıca öğretmen desteği, arkadaş desteği ve akademik başarının diğer değişkenlerle birlikte çocukluk çağı istismar ve ihmalinin anlamlı bir yordayıcısı olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the role of perceived social support (family, friends, and teacher support), peer relationships quality, hope, gender, and academic achievement in predicting high school students' childhood abuse and neglect. The study was conducted on 396 high school students in Bursa, Turkey. As a data collection tool; a Demographic Information Form, Childhood Trauma Questionnaire, Perceived Social Support Scale, Friendship Qualities Scale, and Children's Hope Scale were used. According to the results of stepwise multiple linear regression analysis; perceived family social support, hope, gender, and peer relationship quality significantly predicted adolescents' childhood abuse and neglect. Together, these four variables accounted for 49% of the variance in childhood abuse and neglect. The perceived social support from the family was the most powerful predictor variable. While the variables of family support, peer relationships, and hope negatively predicted childhood abuse and neglect, gender (male) variable positively predicted. Furthermore, it was found that teacher support, friend support, and academic achievement were not a significant predictor of childhood abuse and neglect.