Aristoteles'te sözün estetiği ve bildirim sorunu
The aesthetics of the speech and the problem of declaration in aristotle
  1. Tez No: 572039
  2. Yazar: ATİLLA VOLKAN ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİLAY KÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada dilin estetiksel kullanımı, hakikati aktarımı ve dilin aktarım gücü ele alınmıştır. Dilin zaman içerisinde gelişip karmaşık bir yapı haline gelmesi, dilin içerdiği örnek, örtük tasım, çürütmeler, tanıklıklar, söylev türleri, uygunluk, ritim, ölçü gibi tüm öğeler ile birlikte ele alınarak incelenmiş ve bu tez hazırlanmıştır. Temele Aristoteles'in Retorik ve Poetika adlı eserleri temel alınarak yapılan bu çalışmada, konuşan-konuşmacı arasındaki ilişki, dilin gücü, sözsel dilin estetiksel olarak kullanımı, dilin hakikati aktarmada nasıl bir araç olduğu, estetik dil ile hakikat aktarımı arasındaki bağ, dilin doğru kullanımında dili kullanan kişiye nasıl bir güç kazandıracağı ve dilin yetkin bir şekilde nasıl kullanılacağı sorgulanmıştır. Sonuç olarak, dilin sürekli gelişim halinde olması, insana büyük bir güç kazandırması, estetik olarak da kullanılabilen ve karmaşık bir yapıda olması tüm bu konuların incelenmesi gerektiği sonucunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The aesthetical usage of the language, truthful transmission and the leverage of the language reviewed in this study. This thesis prepared by reviewing all the elements together of language, complicated structure of language, such as the sample comprised, enthymeme, confutation, testimonies, species of discloses, coherence, rhythm and measurement. This study, based on the works of Aristoteles“Rhetoric”and“Poetics”, examined the relation between the speaking-speaker, power of the language, aesthetical usage of the verbal language, what kind of tool is language in truthful transmission, the correlation between aesthetical language and truthful transmission, how the language bestowed empowerment for the language user if it is used correctly and how to use the language competently. In conclusion, due to the constant improvement, bestowing empowerment to mankind, ability to aesthetical usage and the complicated nature of the language, stated that all these topics should be analysed.