Çerçeve sistem çelik endüstri yapılarında yapı geometrisindeki değişimin malzeme tüketimine etkileri
- Tez No: 57205
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bir projenin beklenen maliyetini önceden tahmin etmek için mühendisin yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olması gerekir. Ekonomik yapı üretimi açısından çelik yapıların kendine has özelliği, proje tamamlandıktan sonra harcanan (kg/m2) malzeme tüketimi önemli ölçüde maliyeti göstermektedir. Bu çalışma benzer yapılan projelendirecek mühendislere ekonomik çözüm için ön bilgi vermek amacıyla aşağıdaki şekilde yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde hesaba esas çerçeve sistem tek katil endüstri yapılan genel olarak tanıtılmıştır. İlk olarak yapıyı meydana getiren elemanlardan (aşık,çerçeve) bahsedilmiştir.Daha sonra bu sistemlerin inşaasında kullanılan standartlar ve hesaba esas kabuller ayrıntılı şekilde verilmiştir. İkinci bölümde aşık ve çerçeve elemanlarının statik hesabında kullanılan formülasyonlar gerekli şartnamelerle birlikte gösterilmiştir. Üçüncü bölümde, ülkemizdeki çelik malzeme durumu ve imalat anında maliyeti artıran faktörler örneklerle açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, yazılan Pro-Çelik2 (Çelik Çerçevelerde Aşık Hesabı) bilgisayar programıyla hesaplanmış değerler“aşık profil tablosu”şeklinde verilmiştir.Bu tablolar oniki tane olup her biri 120 adet varyasyonu içermektedir. Beşinci bölümde yazılan Pro-Çelik (Çelik Çerçevelerin Yük Analizi ve Statik Hesabı) bilgisayar programıyla, seçilen sistemlerin geometrileri değiştirilerek statik hesabı yapılmıştır. Elde edilen değerler“çerçeve hesaplan”tablosu şeklinde verilmiştir. Bu tablolar otuziki tane olup herbiri 18 adet varyasyonu içermektedir. Altıncı bölümde çerçeve hesap tablolarından seçilen bazı değerler boyutlandırılarak ör. Elde edilen değerler tablolar halinde verilmiştir.Bu tablolar seçilen profilleri ve (kg/m2) malzeme tüketimini göstermektedir. Yedinci bölümde ise profil tablolarından elde edilen malzeme giderleri mukayese amacıyla grafik haline getirilmiştir. Böylece yapı geometrisindeki değişimin malzeme tüketimine etkileri daha rahat şekilde görülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Guessing the cost of project before it was completed for an engineer is need to have enough experiment or wellknown about that subject. Steel structures have special feature on constructing economic structures. The consumption of steel metarial exactly indicate the cost of project. However, there are many factors which affect the cost of it So engineers should consider all factors together. To obtain economic solutions, more than one calculations had to made. By this way, one can find the most economic by comparing them. In this study, the aim is to inform the cM engineers who is searching for economic solutions. By using“QuickBasic 4.5”computer language, two kind of analysis programs are written. First of them is called“Pro-Çelikl”.With this software you can be able to make load analiysis of steel structures depending on Turkish Load Analiysis Standard (TS-498). Also you can enter the coordinates of members easily on screen and send the recent data to the one of the most popular civil engineering software called SAP90. So, static analysis of the system can be calculated by using six load combination. The second one is called“Pro- Çelik2”. By this software one can made the calculations of purlins. As it was mentioned above, using these softwares 1140 purlins and 576 frame systems were analyzed. Results are given as“frame calculations table”and“purlin calculations table”. From“ frame calculations table”some of the results were selected for designing. Designed frame elements were given on“steel consumption”tables. These tables consist profile size and steel meterial consumption in terms of (kg/m2). Finally, obtained tables changed into diagrams in order to compare steel consumption due to geometric variation. I hope this study would clarify engineers work on designing and constructing of steel structures.