Kovada Kanal ve Gölünde bazı kimyasal parametrelerin değişimi
The Change of some chemical parameters at Kovada Canal and Kovada Lake
- Tez No: 57206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışma, Kovada Kanalı ile Kovada Gölünde, tespit edilen istasyonlarda, su kalitesi ve su kirliliğini meydana getiren bazı parametrelerin analizini kapsamaktadır. Analiz çalışmaları, kanal ve gölü en iyi temsil eden, dört kanal ve dört göl istasyonu seçilerek yapılmıştır. İstasyonlardan her ay numuneler alınmış ve test edilmiştir. Çalışma, 1995 Mart'ında başlamış, 1996 Şubat ayında tamamlanmıştır. Çalışmaların temelini, pH, kondüktivite, sıcaklık, suda çözünmüş oksijen miktarı, kalsiyum, magnezyum, klorür ve alkali gibi su kalitesi parametreleri ile organik madde, nitrat, fosfat ve amonyak gibi su kirliliği parametreleri oluşturmuştur. Elde edilen bulgularla, Kovada Gölünün kirlilik düzeyi tesbit edilerek Akşehir, Beyşehir ve Eğirdir Göllerinde yapılan çalışmalar karşılaştırılmıştır. Sonuçta Kovada Gölünün kirlenmesine sebep olan kaynaklar belirlenerek gerekli önlemler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT This study, the analysis of parameters that is caused to water quality and water pollution were investigated on stations at Kovada Lake and Kovada Canal. At the analisis studies, made at four canal and four lake stations have been chosen that is represented best places of canal and lake conditions. The samples are taken from stations as monthly and were analysed. That study were realized between on march 1995 and February 1996. Basically an that studies, some parameters of water qualty such as pH, conductivity, temperature, dissolved oxygen concentration, calcium, magnesium, cloride, alkali and water pollution parameters such as organic matter, nitrate, phosphate and ammonia were determined. As a result obtaining, water pollution level of Kovada Lake has been determined and it was compared with Eğirdir, Akşehir and Beyşehir Lakes. As a result, the couse ^r water pollution sources of Kovada Lake was determined and some prevents were declared.