Kars Ardahan illerinde üretilerek satışa sunulan Türkmen saçak peynirlerinin kalite özellikleri
Quality properties of Turkmen sacak cheeses manufactured and sold in Kars Ardahan provinces
- Tez No: 572058
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY GÜZELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada Kars, Ardahan illerinde bulunan satış yerlerinden 30 adet Türkmen Saçak peyniri örneği temin edilerek fizikokimyasal ve duyusal özellikleri araştırılmıştır. Türkmen Saçak peynirlerine ait örneklerin pH, titrasyon asitliği, kurumadde, kül, yağ, kurumaddede yağ, protein, kurumaddede protein, tuz, kurumaddede tuz, toplam azot, suda çözünen azot (SÇA), olgunlaşma dereceleri, %12 TCA çözünen azot oranı, %5 PTA'da çözünen azot oranı sırasıyla %5.53±0.23, %0.23±0.93, %45.84±4.90, %11.74±2.83, %2.55±1.02, %5.58±2.24, %4.15±0.64, %57.91±6.93, %4.19±1.57, %9.19±3.54, %0.14±0.8, %3.62±2.14, %0.0079±0.0057 ve %0.4504±0.0151 olarak elde edilmiştir. Türkmen Saçak peynirlerine ait duyusal analiz puanlarının korelasyon ilişkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 30 samples of Türkmen Saçak cheese were obtained from the sales places in the city center and districts of Kars, Ardahan provinces and their physicochemical and sensory properties were investigated. The pH, titratable acidity, dry matter, as, fat, dry matter fat, protein, dry matter protein, salt, dry matter salt, total nitrogen, water soluble nitrogen (SÇA), ripening degrees, 12% TCA soluble nitrogen content, %5 the ratio of nitrogen soluble in PTA were obtained as, %5.53± 0.23, %0.23 ±0.93, %45.84± 4.90, %11.74 ±2.83, %2.55 ±1.02, %5.58± 2.24, %4.15± 0.64, %57.91± 6.93, %4.19± 1.57, %9.19± 3.54, %0.14± 0.8, %3.62± 2.14, %0.0079 ±0.0057 and %0.4504± 0.0151, respectively. Correlation relation of sensory analysis scores of Türkmen Saçak cheese was evaluated.