Akkaraman ve pırlak ırkı koyunlarda serum antimüllerian hormon seviyeleri ile koyun başına düşen kuzu sayısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between serum antimullerian hormone level and the lamb number in akkaraman and pirlak sheep
  1. Tez No: 572078
  2. Yazar: CENGİZ ÇIRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ REHA AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yetiştiricilikte kullanılacak olan koyunların fertilite durumlarının tahmin edilebilmesi, hayvan yetiştiriciliğini daha kârlı hale getirebilmek için önem taşımaktadır. Bu bağlamda ovaryum rezervinin belirlenmesi, çiftlik hayvanlarının döl verimleri hakkında bilgi verebilme potansiyeline sahiptir. Bazı çalışmalarda, sağlıklı ve gelişmekte olan foliküller tarafından üretilebildiği bilinen antimüllerian hormon konsantrasyonları ile morfolojik olarak sağlıklı foliküller arasında pozitif bir ilişki olduğu bildirilmektedir. Bu bilgiden yola çıkarak yapılan bu çalışmada, Pırlak ve Akkaraman koyunlarında serum AMH seviyeleri ile koyun başına düşen kuzu sayısı arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu amaçla, serum AMH seviyelerini belirlemek için üreme mevsimi öncesinde, 40 baş Pırlak ve 40 baş Akkaraman koyunundan kan örneği toplanmıştır. Serum AMH seviyeleri ELISA yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Doğum yapan koyunların sayısı, doğum tipi (tekiz, ikiz, üçüz), kuzuların cinsiyetleri, doğum kolaylığı gibi veriler kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Estimating the fertility status of the sheep to be used in breeding is essential to make more profitable animal sheep breeding. In this context, the determination of ovarian reserve has the potential to give information about the fertility of livestock. In some studies have been reported that there was a positive relationship between antimullerian hormone concentrations and morphologically healthy follicles known to be produced by healthy and developing follicles. In this study based on this information, the relationship between serum AMH levels and lamb number per sheep in Pırlak and Akkaraman sheep breeds were investigated. To determine the serum AMH levels, blood samples from 40 heads of Pırlak and 40 heads of Akkaraman sheep that had lambed at least once, were collected before breeding season. Serum AMH levels were analyzed using the ELISA method. The number of ewes lambed, the numbers of lambs born, lambing type (single, twin or triplet), sex of lambs, as well as lambing ease, were recorded.