Bilateral gömülü mandibular yirmi yaş cerrahisi sonrası uygulanan manuel lenfatik drenaj yönteminin ödem, ağrı ve trismusa olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of manual lymphatic drainage method on edema, pain and trismus after bilateral mandibular third molar surgery
  1. Tez No: 572077
  2. Yazar: NURİ ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ULU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı mandibular gömülü 20 yaş cerrahileri sonrası uygulanan Manuel Lenfatik Drenaj yönteminin ağrı, ödem ve trsimusa olan etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza bilateral kemik retansiyonlu mandibular üçüncü molar dişi bulunan 46 hasta dahil edildi. Split-Mouth olarak planlanan çalışmada hastalara bir tarafın çekimini takiben Manuel Lenfatik Drenaj terapisi uygulandı. Diğer tarafta ise rutin postoperatif önerilerde bulunuldu. İki grupta da post-operatif antibiyotik, ağrı kesici ve gargara reçete edildi. Çekimleri takiben, alınan kayıtlar istatistiksel olarak karşılaştırılarak post-operatif 3. ve 7. günlerde ağrı, ödem, trismus parametreleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effect of Manual Lymphatic Drainage on pain, edema and trismus after mandibular third molar surgery. Materials and Methods: 46 patients with bilateral impacted mandibular third molar teeth were included in our study. In the study which was planned as Split Mouth, the patients were followed-up with manual therapy in study group and in control group followed by routine postoperative recommendations and drug treatment. After extractions, the records were compared statistically and pain, edema and trismus parameters were evaluated on the 3rd and 7th days. Results: According to the evaluation of postoperative pain in MLD group, pain levels were found to be significantly lower than the control group in general VAS averages. VAS values were significantly lower in MLD group than the control group at all times. In the mouth openings, the mean values of the manual therapy group were 31.69 mm on the 3rd day and this value was found as 22.34 mm in the control group.