Yüksek grade'li glial tümörlerde temodal kullanımı etkileri
  1. Tez No: 572084
  2. Yazar: ARSAL ACARBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİH ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yüksek grade'li glial tümörlü hastalarda 'Temozolamid' kullanımı ile elde edilen sonuçların değerlendirilmesi amaç edinildi. Vakıf Gureba Hastanesi Beyin Cerrahisi kliniğinde opere olan ve histolojik, klinik, radyolojik olarak tanısı doğrulanmış 20 hastaya radyoterapi sonrası 'Temozolamid' tedavisi başlandı ve bu veriler daha sonra geriye yönelik olarak analiz edildi. Sağ kalım ve ilerlemesiz sağ kalım hesaplanırken Kaplan-Meier yöntemi, gruplar arasında farklılık karşılaştırılırken log-rank test kullanıldı (medyan±CI; güvenlik aralığı). Total Sağ kalımın Temozolamid grubuna göre Kaplan-Meier ile tahmini medyan (CI) 11 (11.51-10.49) İlerlemesiz sağ kalımın Temozolamid grubuna göre Kaplan-Meier Tahmini Medyan (CI): 9.5 (9.1-11) bulundu. Çalışmamızda anlamlı şekilde 'temozolamid' kullanımının progresyonsuz sağkalım üzerinde pozitif yönde etkili olduğunu kesinlikle göstermektedir
Özet (Çeviri)
Effects of 'Temozolamid' on high-grade glioma patients results was obtained. 'Temozolamid' treatment was started for 20 patients after radiotherapy who was opereted in Vakıf Gureba Hospital Neurosurgery Clinic and histological, clinical, radiological diagnosis confirmed and the data then backward as analyzed. Survival and progression-free survival was calculated by Kaplan-Meier estimates. Comparing differences between groups were using the log-rank test (median ± CI, confidence interval). Total survival with Kaplan-Meier estimated according to the Temozolamid Group Median (CI) 11 (11:51 to 10:49) Progression-free survival according to the Kaplan-Meier estimated median Temozolamid Group (CI): 9.5 (9.1-11) were found. In our study use of 'temozolamid' is exactly positive effect on progression-free survival was seen