Güneş kaynaklı düşük sıcaklık uygulama sistemlerinin irdelenmesi
Investigation of low heat application systems feed by the sun
- Tez No: 57209
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURİ ÖZEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Günümüzde güneş enerjisi teknolojisinde kullanılan en yaygın uygulamalar düzlemsel kollektör sistemleridir. Bunlar güneş kaynaklı mekan ortamı ısıtma veya sıcak su sistemleri olmaktadır. Bu çalışmada düzlemsel kollektörler ile iki yüzeyi aydınlatmalı sistemler irdelenmiştir. İki yüzeyi emicili kollektörün toplayıcı ortamında siyah borulu eşanjör tipi kullanılmıştır. Bu kollektörün yapısı,malzeme seçimi ve dizaynı anlatılmıştır. İsparta ili için bu iki kollektör sistemiyle ısıtma hesaplan, verim ve ekonomik analizler yapılmış ve uygun olan sistem önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The most widespread applications used in solar energy tecnology are the flat- plate collector systems.These are solar hause heating or D.H.W.(domestic hot water) systems. In this study, flat-plate collector and bifacially irradiated solar systems are examined in the collecting part of bifacially absorbing collector. Structure of the collector, material choice and the desing are presented. Heating calculations with this double collector system, efficiency and economic analysis are performed for İsparta and the appropriate system is suggested.