Açık ocak işletmeciliğinde basamak tasarımı
Bench design at open pit mining
- Tez No: 57208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Yapılan bu çalışmada, Kütahya il merkezinin 20 km. kuzey batısında bulunan Seyitömer Linyitleri İşletmesi Bölge Müdürlüğü İmtiyaz sahası içinde bulunan Kızık, Aslanlı ve Seyitömer kömür havzalarının genel jeolojik durumu anlatılmış Seyitömer havzası S. 42 panosunda yapılan delme-patlatma çalışmaları incelenmiştir Delme-patlatma çalışmalarından doğru ve geçerli sonuçlar elde edebilmek için yaklaşık olarak 1500 adet delik patlatılmıştır. Delik boyu, dilim kalınlığı delik çapı ve delikler arası mesafe gibi patlatma sonuçları üzerinde büyük etki si olan değişkenler hakkında literatür taraması yapılmış ve S. 42 panosundan elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Ayrıca elde edilen veriler yardımıyla 1 (bir) delik için ve bir n3 dekapaj için delme-patlatma maliyeti hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study, geological formations of Kızık, Aslanlı and Seyitömer regions which are located at about 20 km. North-West of Kütahya Ctiy and drilling and blas ting works at S.42 pit which is under the control of District Manegement of Se yitömer Lignites Company have been examined. To obtain the best results for drilling and blasting works, about 1500 holes were drilled and blasted. Also hole depth, hole diamenter, burden distance and spacing distance which have great importance on blasting results have been searched from literature. The results obtained S.42 pit have been compared with theorotical values. Also by using this results, drilling and blasting costs of one hole and then stripping cost of drilling and blasting work for one cubic meter of overburden have been calculated.