Alternatif tıp ve din
Alternative medicine and religion
  1. Tez No: 572108
  2. Yazar: HATİCE GERÇEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Halk Sağlığı, Religion, Folklore, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Son yıllarda dinden bağımsız oldukları iddiası ile özünde Doğu din ve geleneklerine ait tedavi yöntemlerini ve bunlar vasıtasıyla doğu dinlerinin düşünce sistemini çeşitli iletişim araçları ile halk arasında yaymaya çalışan birçok akım ortaya çıkmıştır. Batı'dan gelen bu akımlar toplumda hızla yayılmakta ve birçok tedavi uygulaması kültürümüze yerleştirilmeye çalışılmaktadır. Yeni Dini Hareketler'den Yeni Çağ inanışlarının en belirgin özellikleri dini bireyciliktir. Alternatif tıp bu inançların bir örneğini ve pratiklerini oluşturmaktadır. Toplumda sağlık, mutluluk, huzur, sükûn ve toplumsal barışa kadar hemen her konudaki problemlere bu dini sağaltım yöntemlerinin çözüm olacakları vadedilmektedir. Akupunktur, Aleksander Tekniği, Aromaterapi, Ayurveda, Bitkisel tıp, Biyofeedback, Hidroterapi, Hipnoz, Homeopati, Kiropraktik, Osteopati, Refleksoloji, Renkle, Sesle tedavi, Şiyatsu, Yoga'dan oluşan alternatif yöntemlerin, dini sağaltım gelenekleri ile ilişkilerini ve toplumda bunlara ilgideki artışın nedenlerini araştırmak çalışmamızın amacıdır. Ülkemizde bu konuda bir çalışma yapılmamış olması bizi bu araştırmaya yönlendirmiştir. Dini sağaltım geleneklerinin yöntemlerini anlamak için doğu düşünce sisteminin varlık ve insana bakışı üzerinde zaruri olarak durulmuştur. Varlık alemi ile ilgili düşünsel yaklaşımlar, insan hayatı ile ilgili her şeyi ve doğal olarak insanın kendi hayatı ve sağlığı ile ilgili problemleri yakından etkilemektedir. Çalışmamızın sonucu olarak Doğu kökenli yöntemlerin insan bedeni ve zihnini kontrol altında tutarak hem onun kolay yönetilmesini sağlayacağı, hem de kast sisteminden kaynaklanan mutsuzluk ve yoksunluklarla ilgili fiziki ve psikolojik rahatsızlıklarına çare olabileceği, bu yöntemlerin dünyada yaygınlaştırılmasının ise kapitalist sömürü kaynaklı yoksulluk ve mutsuzluklara çare olması, insanların dini düşüncelerinin birleştirilmesi ve küresel yönetimin kolaylaştırılması gibi sonuçları için olabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Recently, numerous movements, which claim to be independent of religions and yet fundamentally use therapeutic methods belonging to Eastern religions and traditions and thus attempt to disseminate their thought system among the people through various media tools, have appeared. These movements which come from the West have become popular in the society and their therapeutic implementations have been tried to be placed in our culture. The most distinctive characteristic of the New Era beliefs of the New Religious Movements is religious individualism. Alternative medicine consists of an example and practices of these religions. These religious therapeutic methods are promised to be a solution to all problems including health, happiness, peace, tranquility and even social peace. The main objective of our study is to examine the relationship of such alternative techniques as Acupuncture, Alexander Technique, Aromatherapy, Ayurveda, Herbal Medicine, Biofeedback, Hydrotherapy, Hypnosis, Homoeopathy, Chiropractic, Osteopathy, Reflexology, Chronotherapy, Sonotherapy, Shiatsu and Yoga and the religious therapeutic traditions, and the reason of the increase in the society's interest in these methods. The absence of an academic study on this topic in our country has motivated us to do this research. In order to grasp the religious therapeutic traditions, eastern thought system's understanding of being and human is considered to be topic which has to be elaborated. Intellectual approaches on the realm of being strongly influence anything regarding human life and naturally the problems regarding human's own life and health. In the conclusion of our study, it has been demonstrated that Eastern rooted methods can facilitate the manipulation of the human body and mind by controlling them and also they may be a remedy to physical and psychological disorders related to unhappiness and deprivations caused by the caste system; and the global popularization of these methods can serve to remediate the misery and unhappiness originating from capitalist exploitation and to unification of the religious beliefs of the people and to facilitate the global administration.