Görsel iletişim tasarımında melez medya kavramı ve bir basın ilanı tasarımı
The hybrid media concept in visual communication design and print advertising case study
- Tez No: 572125
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada reklamcılık faaliyetlerinin konusu olan marka ya da ürün iletişiminde kullanılan basın ilanı tasarımı için melez medya kavramı ele alınmıştır. Günümüz iletişim çağında, ticari markalar ürün ya da hizmetlerini, piyasa koşulları gözetildiğinde, farklılaştırmak ve ikame ürünlerden ayrışmasını sağlamak durumundadırlar. Dijital devrim ve sonrasında ortaya çıkan yeni tüketim kültürü ve tüketicinin ihtiyaç hiyerarşisinde psikolojik sebepler yaratılmadan ikame ürünler ve ihtiyaç fazlası ürünlerin satışı neredeyse imkânsız hale gelmiştir. Bu bağlamda yeni medyanın ve yeni medya elementlerinin tasarımcılar tarafından hem kavramsal hem de uygulamalı olarak öğrenilmesi gerekmektedir. Giriş bölümünde projenin kısaca amacına, önemine, yöntemine ve uygulamasına değinilmiştir. İkinci bölümde kitle iletişimi ve kitle iletişim araçlarının tarihsel süreci incelenmiştir. Bu bağlamda kitle iletişimde kullanılan medyaların neler olduğuna ve birbiri ile olan ilişkisine bakılmıştır. Daha sonra bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler tarihsel olarak incelenmiş ve grafik tasarım disiplini ve 20. Yüzyıl sanat akımları ile ilişkisi konu edilmiştir. Üçüncü bölümde melez medya devrimi, melez medya kavramı ve tarihçesi incelenmiştir. Reklamcılığın kısa tarihi ve melez medyanın reklamcılık ile ilişkisinin ürünleri örnek projeler ile analiz edilmiştir. Son bölümde melez medya unsurları kullanılarak bir basın ilanı tasarımı projesi gerçekleştirilerek tez çalışması sonlandırılmıştır. Bu tezin Grafik Tasarım ve Görsel İletişim Tasarım bölümlerinden mezun olacak öğrencilerin reklamcılık faaliyetleri kapsamında melez medya kullanımında yol gösterici bir kaynak olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, hybrid media concept and its role in print ad design, which is used in brand or product communication for advertising purposes is discussed. In today's communication age, considering the market conditions, differentiation by product or by service and becoming more advantageous than replacement competitors is inevitable for commercial brands. Digital revolution and the new consumption culture that appears afterwards made it almost impossible to sell replacement and surplus products unless new physiological reasons are discovered in consumer's hierarchy of needs. In this sense, designers should learn new media and new media elements both cognitively and operatively. Project's purpose, importance, method and implementation are all mentioned briefly in the introduction part. In the second part, mass communication and the historical process of its tools are analyzed. The medias that are used in mass communication and how they are related are also examined in this regard. Afterwards, the developments in computer technology are observed historically and the relationship of graphic design discipline with 20th century art movements is discussed. In the third part, hybrid media revolution, the notion and the history of it are evaluated. The brief history of advertising and the outcomes of the relationship of hybrid media with advertising are analyzed with examples. And the thesis is completed with a print ad that is designed by using hybrid media tools in the final part. This thesis aims to be a guide for Graphic Design and Visual Communication Design students to use hybrid media within the scope of advertising.