Postmodern yönetim anlayışı ve kurum içi iletişim: Sivil havacılıkta yer hizmetleri alanında kuşaklar arasında bir araştırma
Postmodern management and intra-company communi̇cation : An intergenerational study in the field of ground services in civil aviation
- Tez No: 572126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRDAL ÜLGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, İletişim Bilimleri, İşletme, Civil Aviation, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Değişimin kaçınılmaz olduğu günümüzde kuruluşlar; varlıklarını sürdürebilmek için şartları iyi anlayarak dönemin ihtiyaçlarına uyum sağlamak zorundadırlar. Bu çalışmanın amacı; günümüz iş hayatında kuruluşlardaki yönetici ve çalışan arasındaki kuşak farklılığını, iletişim yönüyle incelemektir. Rekabetin her geçen gün arttığı günümüz iş dünyasında, yetenekli iş gücünü en erken aşamada keşfetmek, çekmek ve elde tutmak kuruluşların en önemli önceliklerinden biri haline gelmiştir diyebiliriz. Bu amaçla bir yandan kuşaklardaki değişim incelenirken, bir yandan farklı kuşaklara mensup aynı işlerde çalışan bireylerin kurum içi iletişimde farklı algılara sahip olup olmadıkları incelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada, X kuşağı yöneticiler ve Y kuşağı çalışanlar arasındaki farklılıkların ve benzerliklerin bilinmesi durumunda kurumsal avantaja çevrilerek kurum içi iletişimin zenginleştirilebileceği öngörülmektedir. Çalışma sonucunda ulaşılan bilgi ve değerlendirmelerin Havacılık Sektörü yanında, tüm hizmet sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlara da faydalı olmasını dilerim.
Özet (Çeviri)
Due to inevitable urge of change today, organizations; in order to maintain their existence, need to adapt to the current needs of the period by understanding the conditions properly. The purpose of this study; to examine the differences between generations of managers and employees in organizations in today 's business life, through out communication perspective. In today's business world where competition is increasing daily, we can say that exploring, sustaining, and retaining a skilled work force at the earliest stage, has become one of the most important priorities of organizations. For this purpose, while examining the changes in generations, changes in communication were also examined as a basis and taken into consideration. In this study, it is envisaged that if the differences and similarities between generation X managers and generation Y employees are known, it can be transformed into corporate advantage and enriched internal communication. I hope that the information and evaluations obtained as a result of the study will be beneficial for the organizations operating in the service sector as well as the Aviation Sector.