Okul yöneticilerinin değişimi yönetme yeterlilikleri
Sufficiencies of school principal to manage change
- Tez No: 572141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada okul yöneticilerinin değişimi yönetme yeterliliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi İzmir ili Karabağlar ilçesi ilkokul ve ortaokullarda görev yapan 127 müdür ve müdür yardımcısı, 501 öğretmen totalde 628 öğretmen, müdür yardımcısı ve müdürden oluşmuştur. Veri toplama aracı olarak dört alt boyuttan ve 67 sorudan oluşan 5'li Likert ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın modeli Betimsel Tarama olarak belirlenmiştir. Verilerin analizinde yüzde ve frekans, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis, Bağımsız örneklem t testi, Spearman Rho Korelasyon ve Pearson Korelasyon kullanılmıştır. Veriler SPSS 25 paket programında analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, okuldaki değişimde en yüksek puana sahip alt boyutun değişimi değerlendirme, en düşük puana sahip alt boyutun ihtiyacı belirleme olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is purposed to examine the sufficiencies of school principals to manage change. For this purpose, a quantitative research method was used. The sample of the study consisted of 127 principals and assistant principals, 501 teachers total 628 teachers, assistant principals and principals working in primary and secondary schools in Karabağlar district of İzmir.Data were collected using a 5-point Likert scale consisting of 67 questions and four sub-dimensions. Model of study is stated as Descriptive Survey Model. Percentage and frequency, Mann Whitney U and Kruskal Wallis, Independent T test, Spearman Rho Correlation and Pearson Correlation were used to analyze the data. Data were analyzed by SPSS 25 package program.According to the findings of the study, it was found that the highest dimension sub-dimension was the evaluation of the change and the lowest dimension sub-dimension was the need assessment.