Design of a sled test mechanism for civilian helicopter seats
Sivil helikopter koltukları için hasarsız çarpışma test fikstürü tasarımı
  1. Tez No: 572198
  2. Yazar: ALİCAN SEÇGİN
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA İLHAN GÖKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Sivil helikopter koltuklarının kaza elverişliliği önemli bir kavramdır çünkü yolcuların hayatta kalması buna bağlıdır. Bu sebeple, sivil helikopter koltuklarının doğrulanmasıyla ilgili bazı kıstaslar bulunmaktadır. Bu çalışmada, Avrupa Havacılık Sertifikasyon Ajansı (EASA) tasarından yayımlanan CS 29.562' deki sivil helikopter koltuklarıyla ilgili dikey çarpma kriteri ve yer deformasyonu kriteri incelenmiştir. Basitleştirilmiş Helikopter Koltuğu (BHK), Ayarlanabilir Yer Deformasyon Ünitesi (AYDÜ) ve Hasarsız Çarpışma Test Fikstürü (HÇTF) tasarlanıp cıvata ön gerilme analizleri, yer deformasyonu analizi ve çarpışma analizleriyle doğrulanmıştır. AYDÜ ve HÇTF sivil helikopter koltuklarını yer deformasyonu etkisi ve dikey çarpışma kriteri açısından doğrulamayı amaçlayan yenilikçi tasarımlardır. Analiz sonuçları arasındaki transfer yapılması için haritalama metodu kullanılmıştır. BHK için cıvata ön gerilme analizi ve çarpma analizi incelenmiştir. AYDÜ, BHK' ya monte edilerek yer deformasyonu etkisini incelemek için tasarlanmıştır. AYDÜ için cıvata ön gerilme analizi, yer deformasyonu analizi ve çarpma analizi yapılmıştır. KTF pozitif ivmelenen hasarsız çarpışma testlerine benzetim kurmak için tasarlanmıştır. Hasarsız çarpışma testlerin çarpışma yükleri HÇTF' e uygulanmış ve sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Crashworthiness of civilian helicopter seats are important since it affects the survivability of occupants. For this reason, there are some established criteria for the authorization of civilian helicopter seats. In this study, vertical crash criterion and floor deformation criterion, which are stated on CS 29.562 by European Aviation Safety Agency (EASA), regarding to civilian helicopter seats are investigated. The Simplified Helicopter Seat (SHS), the Interchangeable Floor Deformation Unit (IFDU), and Sled Test Fixture (STF) are designed and validated using bolt preload analyses, floor deformation analysis, and crash analyses. IFDU and STF are novel designs aiming to validate the civilian helicopter seats in terms of floor deformation effect and vertical crash criterion, respectively. Mapping technique is utilized for transferring the results of analyses among themselves. The bolt preload analysis and the crash analysis are investigated for SHS. IFDU is utilized for observing the effect of floor deformation when SHS is mounted to IFDU before the crash analysis of IFDU and SHS. The bolt preload analysis, the floor deformation analysis, and the crash analysis are investigated for IFDU. STF is designed to perform an analysis simulating the accelerating type sled tests. The crash loads representing the sled tests are applied to STF and the concluding results are discussed.