Knotted solutions of Maxwell equations
Maxwell denklemlerinin düğümlü çözümleri
  1. Tez No: 572199
  2. Yazar: SALMAN EREN ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ÖZGÜR SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezde Rañada'nın bulduğu, Maxwell denklemlerinin düğümlü çözümleri incelenmiştir. Bu çözümlere ulaşmak için kullanılan yöntem ve bunun topoloji ile ilişkisi açıklanmıştır. Çözümlere boş alan (İng: null field) varsayımı ile başlanmıştır. Hopf gönderimi (İng: Hopf map) kullanılarak elektromanyetik alanın başlangıç koşulları elde edilmiştir. Daha sonra Fourier dönüşüm teknikleri kullanılarak zamana bağlı alanlar elde edilmiştir. Son olarak genel simit düğümlü (İng: torus knotted) çözümlerin özellikleri irdelenmiş, bunların boş olmayan (İng: non-null) alanları da içerdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
We review Rañada's knotted solutions of Maxwell equations in this thesis. We explain the method behind these constructions and its relation to topology. The method starts with the null field assumption. We obtain the initial conditions of the electromagnetic field using the Hopf map. Then we find the time-dependent fields using Fourier transformation techniques. Finally, we analyze the properties of general torus knotted solutions and show that these also include the non-null fields.