Kanser ilintili enfeksiyonların tedavisinde kullanılmak üzere doymamış yağ asidi temeline dayanan nanopartikül katkılı kitosan kompozit membranların hazırlanması
The preparation of chitosan membrane improved with nanoparticles based on unsaturated fatty acid for using in cancer related infections
  1. Tez No: 572200
  2. Yazar: ABDULLAH KIZALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KILIÇAY, DOÇ. DR. ZEYNEP KARAHALİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Biochemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sunulan çalışma, kanser tedavisi ve antibakteriyel uygulamalar için doymamış yağ asidi temeline daynan taşıyıcı sistem ile dekore edilmiş kitosan membranının tasarımını içermektedir. Bu amaçla, antitümoral ve antimikrobiyal özelliklere sahip uygun bir ilaç, nanopartiküler formülasyona yüklenmiştir ve nanopartikül formülasyonu, kanser tedavisi sırasında bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle oluşabilecek tümörle ilişkili enfeksiyonların önlenmesi için kitosan membran içerisine emdirilmiştir. Bu çalışmada, polistiren-g-polioleik-g-polietilen glikol (PS-g-Poleic-g-PEG) graft kopolimerleri serbest radikal polimerizasyonu yoluyla sentezlenmiş olup, fizikokimyasal karakterizasyonları Fourier Transform Infrared Spektroskopisi (FTIR) ve Proton Nükleer Manyetik Rezonans (1H-NMR) ile yapılmıştır. Boş PS-Poleic-PEG nanopartikülleri (NPs) ve farklı konsantrasyonlardaki kafeik asit yüklü PS-Poleic-PEG NP'ler (Caff NPs) [2: 1-1: 1 polimer/ ilaç (w/w)] çözücü buharlaştırma tekniği ile hazırlanmıştır. NP'lerin boy-boy dağılımı, bazı parametrelerin değiştirilmesi yoluyla yapılmıştır. NP'lerin kısa süreli stabilitesi 4 ° C' de depolama koşullarında 30 gün boyunca incelenmiştir. İlaç yüklü NP'lerin ilaç enkapsülasyon ve yükleme etkinlikleri değerlendirilmiştir. Kitosan membran (CHT membran) ve Caff NPs-CHT membranlar başarıyla üretilmiştir. Caff NPs-CHT kompozit membranları yaklaşık 50 gün boyunca kontrollü salım göstermiştir. Elde edilen CHT membran ve Caff NPs-CHT membranların mekaniksel özellikleri, Boş NPs-CHT membranınkilerden daha yüksek gözlenmiştir. Caff NPs kompozit membranlar, Escherichia coli ve Staphylococcus aureus'a karşı CHT membranına kıyasla mükemmel antibakteriyel özellik göstermiştir. In vitro kültür ortamında SaOS-2 insan osteosarkomunun ve MC3T3-E1 preosteoblast hücre hatları, tüm örneklerin antikanser aktivitesi MTT analizi yoluyla değerlendirilmiş olup, akış sitometrisi ve çift boyama metodları ile de doğrulanmıştır. Sonuç olarak, tasarlanan yeni ilaç salım platformu, kemik kanseri vakalarında kanser tedavisi esnasında kansere bağlı enfeksiyonların önlenmesinde büyük bir potansiyel göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The present study includes the design of a chitosan membrane decorated with unsaturated fatty acid based carrier system for cancer treatment and antibacterial application. For this purpose, a suitable drug with antitumoral and antimicrobial properties was loaded into nanoparticular formulation and the nanoparticle formulation was embedded into chitosan membrane in order to prevent tumor-associated infections that may occur due to the weakening of the immune system during the cancer treatment. In this study, poly styrene-graft-poly oleic acid-g-poly ethylene glycol graft copolymers (PS-g-Poleic-g-PEG) were prepared by free radical polymerization and the physicochemical characterization was carried out via Fourier-transform infrared spectroscopy (FTIR) and proton nuclear magnetic resonance (H-NMR). Pristine PS-Poleic-PEG nanoparticles and the different concentrations [2:1-1:1 polymer/drug (w/w)] of caffeic acid loaded PS-Poleic-PEG NPs were prepared by solvent evaporation technique. The size-size distribution of NPs was performed by changing the some parameters. The short term stability of NPs were investigated at 4 °C in storage conditions for 30 days. Drug encapsulation and loading efficiency of drug loaded NPs were also evaluated. The chitosan membrane and the chitosan membrane with Caff NPs were sucessfully fabricated. The chitosan-caff-NPs composite membrane showed controlled release during about 50 days. The mechanical properties of obtained chitosan membrane-drug loaded nanoparticles and chitosan membrane were observed higher than for chitosan membrane-naked nanoparticles. The Caffeic acid NPs-composite membranes indicated excellent antibacterial properties than the chitosan membrane against the Escherichia coli and Staphylococcus aureus. In vitro culture medium of SaOS-2 human osteosarcoma and MC3T3-E1 osteoblast cell lines, the anticancer activity of the all samples was evaluated by MTT assay and verified through the flow cytometry and double staining methods. As a results, the designed novel drug delivery platform showed great potential to cancer-associated infections treatment in bone cancer cases.