9, 10-di (furan-2-il) antrasen ve 3,4-etilendioksitiyofen bazlı yeni bir elektrokromik kopolimer sentezi
Synthesis of a new electrochromic copolymer based on 9, 10-di (furan-2-yl) anthracene and 3,4-ethylenedioethiophene
  1. Tez No: 572201
  2. Yazar: ALİ KALÇIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET BEZGİN ÇARBAŞ, PROF. DR. ARİF KIVRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, iki kimyasal yapı (9,10-di(furan-2-il)antrasen ve 3,4 etilendioksitiyofen'in bir birleşimi olan yeni bir kopolimer, 0,1 M TBAPF6/ACN elektrolit ortamında elektrokimyasal sentez yöntemleri ile sentezlendi. PEDOT homopolimeri yeni kopolimer ile aynı elektrolit ortamında polimer malzemelerin elektrokimyasal ve spektroelektrokimyasal olarak özelliklerini kıyaslamak amaçlı sentezlendi. Polimerler, genel optik ve elektrokimyasal tekniklerle karakterize edildi. Elde edilen kopolimer elektrokromik özellikler göstermiş ve nötr ve oksitlenmiş hallerinde sırasıyla mavi ve lila rengini gösterdi. Kopolimerin, yüksek renk verimi (170 cm2/C) ve hızlı anahtarlama süresi (1.0 s) ile 500 nm'de 1.65 eV'lik bir optik bant aralığına ve % 24 optik kontrasta sahip olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, a new copolymer, which is a combination of two chemical structure (9,10-di(furan-2-yl)anthracene and 3,4-ethylenedioxythiophene, was synthesized via electrochemical synthesis methods in the electrolyte medium of 0.1 M TBAPF6/ACN solution. PEDOT homopolymer was synthesized in order to compare the electrochemical and spectroelectrochemical properties of polymer materials in the same electrolyte environment as the new copolymer.The polymers were characterized by general optical and electrochemical techniques.The resulting copolymer showed electrochromic properties and showed blue and lilac color in neutral and oxidized states, respectively. The copolymer has an optical band gap of 1.65 eV and %24 optical contrast at 500 nm with a high coloration efficiency (170 cm2 /C) and a fast switching time (1.0 s).