Kanser dinamiği ve kaotik davranış analizi
Cancer dynamics and chaotic behavior analysis
- Tez No: 352588
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN UYMAZ SALAMCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez çalışmasında, kanser dinamiği ve kanserin biyolojik olarak davranışını analiz etmek üzere bazı matematik yaklaşımlar ele alınmaktadır. Doğrusal olmayan kanser dinamiğinin incelenmesinde tümör büyüme modellerine bağlı olarak kaotik davranışı analiz etmek için kullanılan yöntemler verilmektedir. Literatürde daha önce farklı amaçlarla kullanılmış 4 ayrı kanser modelinde kaotik davranış analizi gerçekleştirilmektedir. Kaotik davranış ve bununla ilintili çatallanma davranışları, matematik modellerdeki parametrelerin belirli aralıkları için incelenmektedir. Modellerden birisinin kaotik davranış sergilediği gösterilmektedir. Ayrıca, biyolojik nedenlere uyumlu olarak literatürde ele alınmış bir kanser dinamik modeline gecikme ekleyerek yeni bir model oluşturulmaktadır. Daha sonra bu modelde, gecikme parametresinin sistemin kaotik davranışı üzerine etkisi incelenmektedir. Yapılan analizlerde, matematik modelin ve gecikmenin kaotik davranış oluşturmadaki etkileri gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, mathematical approaches are provided in order to analyze cancer dynamics and its biological behaviours. Methods for chaotic behaviour analysis are studied in terms of investigation of nonlinear cancer dynamics for various models of tumour growth. Chaotic behaviour analyses of 4 different mathematical models of cancer dynamics, which are studied in the literature for various purposes, are performed. Chaotic behaviours and bifurcations are investigated for a range of parameter values in the mathematical models. It is shown that one of the models studied in this thesis exhibits chaotic behaviours. Also, compatible to biological scenario, a new mathematical model is formed by incorporating delays into one of the cancer dynamical models studied in the literature. Then effects of delays on the chaotic behaviours are studied for the newly formed mathematical model. The effects of mathematical models and delays on the chaotic behaviours are shown through the analyses.