Acanthobrama thisbeae'nin filogenetik konumunun moleküler verilerle belirlenmesi
Determination of Acanthobrama thisbeae's phylogenetic status by molecular data
  1. Tez No: 572252
  2. Yazar: BİLGE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALP, PROF. DR. EMİN ÖZKÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Cyprinidea familyasında yeni bir tür olarak keşfedilen Acanthobrama thisbeae'nin üzerine yapılan çalışmalar son yıllarda yoğunlaşmış ve morfolojik tanımlaması yapılan Acanthobrama thisbeae'nın filogenetik konumunun moleküler verilerle belirlenmesi bu tez kapsamında hedeflenmiştir. Bu amaçla Acanthobrama thisbeae kuyruk yüzgeç dokularından DNA izolasyonu yapılmış ve mtDNA gen dizisi üzerine çalışılmıştır. Polimorfizmde hedef gen bölgeleri olarak 16S rDNA, 12S rDNA ve Cythocrome-b (Cyt-b) bölgeleri seçilmiş ve bu bölgeleri hedef alan ileri ve geri primerler tasarlanmıştır. Bu primer setleri kullanılarak belirlenen ilgili bölgeler için PZR yapılmış ve amplifikasyon ile çoğaltılan PZR ürünleri agaroz jel üzerinde Et-Br ile boyanarak UV altında gözlemlenmiştir. Elde edilen PZR ürünlerinin Cyt-b bölgesi için yaklaşık 359 bç, 12S bölgesi için yaklaşık 543 bç ve 16S bölgesi içinde yaklaşık 570 bç uzunluğunda olduğu belirlenmiştir. Her bir bölge için 4 örnek (1, 3, 5, 7 nolu örnekler) seçilerek ilgili bölgelerin dizi analizi gerçekleştirilmiş ve elde edilen bölgeler filogenetik analize tabi tutularak Türkiye'deki A. thisbeae'nın taksonomik pozisyonu hakkında ilk bilgiler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The studies on Acanthobrama thisbeae, which was discovered as a new species in the family Cyprinidea, have been intensified in recent years and the phylogenetic position of Acanthobrama thisbeae, which has been described as morphological, has been targeted within the scope of this thesis. For this purpose (Acanthobrama thisbeae), DNA was isolated from the tail fin tissues and the mtDNA gene sequence was studied. 16S rDNA, 12S rDNA and Cythocrome-b (Cyt-b) regions were selected as target gene regions in the polymorphism and forward and reverse primers targeting these regions were designed. The PCR products which were prepared by using these primer sets and amplified by amplification were stained with Et-Br on agarose gel and plated with UB. was observed under. The obtained PCR products were determined to be about 359 bp for the Cyt-b region, about 543 bp for the 12S region and about 570 bp in the 16S region. To each of 4 samples (samples No. 1, 3, 5, 7) selected and performed, and analysis of the sequences obtained were subjected to phylogenetic analysis are set forth in the first information A. thisbeae taxonomic position in Turkey.