Güvenilirlik veritabanlarında bağımlı rekabet eden risk modeli
The dependent competing risk model on reliability databases
- Tez No: 572251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA KAPAN ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Kompleks sistemler birden fazla sebepten dolayı arızalanabilirler ve önleyici bakıma tabi tutulurlar. Sistem çalışması bir sebepten dolayı durduğunda, diğer sebepler sansürlenmiş olur. Bu nedenle böyle durumlarda sistemin durma sebeplerine rekabet eden riskler adı verilir. Eğer rekabet eden riskler varsa, risklerin oluşturduğu veri setinden her bir riskin güvenilirlik fonksiyonu“tanımlanamamaktadır”. Bu nedenle arıza oranı fonksiyonu gibi önemli güvenilirlik ölçütleri de hesaplanamamaktadır. Rekabet eden risk modelleri her bir riske ait güvenilirlik fonksiyonunu belirleyebilmemizi sağlamaktadır. Rekabet eden risk modelleri genel olarak risklerin bağımsız ve bağımlı kabul edildiği iki gruba ayrılabilirler. Bu tezde bağımlı risk modelleri üzerine çalışmalar yapılmıştır. Bir hava yolu şirketine ait uçakların alt sistemlerinin bakım verileri rekabet eden risk modelleri uygulanarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Complex systems can fail more than one reason and are subjected to preventive maintenance. When the system stops for a reason, the other causes are censored. Therefore, in such cases, the reasons why the system stops are called competing risks. If there are competing risks, the reliability function of each risk cannot be identified from the data set of competing risks. Therefore, important reliability measures such as failure rate function cannot be calculated. Competing risk models enable us to determine the reliability function of each risk. Competing risk models can generally be divided into two groups, where risks are considered independent and dependent. In this thesis, studies on dependent risk models were made. Maintenance data of the subsystems of aircrafts belonging to an airline were analyzed by applying competing risk models.