A dialogic quest for identity: Coming to terms with the present through the past in Leslie Marmon Silko's Almanac Of The Dead and Gardens In The Dunes.
Diyalog üzerinden kimlik arayışı: Leslie Marmon Silko'nun Almanac Of The Dead ve Gardens İn The Dunes eserlerinde geçmiş üzerinden şimdiki zamanla uzlaşma
  1. Tez No: 572272
  2. Yazar: FEVZİYE GÖZDE DEĞER
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DEFNE ERSİN TUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, Leslie Marmon Silko'nun Almanac of the Dead (1991) ve Gardens in the Dunes (1999) adlı romanlarındaki yerli Amerikan halkının kimlik arayışını incelemektir. Beyaz ve yerli Amerikan halkının bir arada yaşamaya başlaması, dünyanın yerli halkın alışık olduğu eski yer olmadığının bir göstergesidir. Beyaz Amerikan halkının gelişinin bir sonucu olarak gösterilen değişen dünya teması her iki romanın da ana temalarından birini oluşturmaktadır. Beyaz Amerikan halkının ortaya çıkmasıyla, yerli halk da bu değişen dünyaya uyum sağlamaya çalışmakta, diğer bir deyişle, bu kültürel birliktelik kimlik sorununu da beraberinde getirmektedir. Bu tez, geçmişi aracılığıyla şimdiki zamanı ile uzlaşmaya çalışan ana karakterlerin bulunduğu iki romanın karşılaştırmalı analizini yapmaktadır, çünkü değişen dünyaya uyum sağlamaya çalışan yerli Amerikan halkının hayatında geçmişin önemli bir yeri bulunmaktadır. Bu inceleme, söylem analizine dayalı M. M. Bakhtin'in Dialogism adlı kuramının ışığında yapılmıştır. Bakhtin'in teorisi bir romandaki ideolojik görüşü ortaya koymak için dilin sistemini tanımlamaktadır ve bu çalışmanın amacı da iki kültürün arasındaki farklılığı söylem analizi aracılığıyla vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
This study investigates Native Americans' quest for identity in two of Leslie Marmon Silko's novels, Almanac of the Dead (1991) and Gardens in the Dunes (1999). The cultural coexistence of white Americans and Native Americans leads to an awareness that the world is not the same in which Native Americans used to live. The changing world which is depicted as a consequence of the appearance of white Americans in both novels constructs one of the central themes of Almanac and Gardens. With the appearance of white Americans, Native Americans try to adjust to the changing world, in other words, the co-existence of the two cultures brings the question of identity. This thesis provides a comparative examination of the two novels in which the protagonists try to come to terms with their present through the past, since the past plays a significant role in the life of Native Americans who endeavor to adjust to the changing world. The analysis will be conducted in the light of M. M. Bakhtin's theory of dialogism, which is based on the discourse in novels. Bakhtin's theory defines the system of languages to point out the ideological centre in a novel, and the aim of this study is to underline the difference between the two cultures through their utterances.