A Dialogic approach to William Wordsworth's poetry
William Wordsworth'ün şiirinin 'dialogic' açıdan incelenmesi
  1. Tez No: 72740
  2. Yazar: ERİNÇ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL AYTÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu tezde Wordsworth' ün bazı şiirleri, Miyalojik“ kuram ve eleştiri yönteminin temelini oluşturan diyalog ve diyalojik etkileşim kavramları uygulanarak incelenmiştir. Bakhtin ulunun yapıtlarının 1980'lerde İngilizce'ye çevrilmesiy le, diyalojik eleştiri her tür yazın metninin çözümlenmesi ve yorumlanmasında büyük bir katkı aracı durumuna gelmiş tir. Birçok eleştirmen ve bilim adamı, diyalojizmin her hangi bir yapıtı incelemede geçerli bir yöntem olmakla kalmayıp, bir yapıta uygulanan değişik yaklaşımların birbiriyle diyaloga girmesine yarayan bir araç olduğunu görmüştür. Bu eleştirel etkileşimi olanaklı kılan, herhangi bir söz ya da söylemin, tarihsel ya da sanatsal olarak, o konuda söylenmiş ve söylenebilecek bütün söz ve söylemleri içeren bir alanda yaşadığını varsayan diyalojik ilkedir. Giriş bölümünde, diyalojizm ile Wordsworth' ün şiir anlayışı arasındaki yakınlık kısaca açıklanmıştır. 1. bölümde, diyalojizm ve diyalojik eleştiri yöntemi, seçilmiş olan şiirlerin çözümlenmesine yarayacak kavramların üzerinde durularak özetlenmiştir. İdeoloji ve ”düşünce içeriği“ diyalojik bakış açısında büyük önem taşıdığından, 2. Bölüm de Wordsworth' ün yapıtlarını ürettiği ideolojik ortam olan ”Romantizm" ele alınmıştır. 3. bölümde ise, Bakhtin ve Wordsworth' ün yazın kuramları arasındaki ilgi, şiirlerdeki diyalojik öğeleri aydınlatmaya katkıda bulunacak biçimde kurulmuştur. Diğer bölümlerde de şiirler, yalnızca diyalo jik özelliklerini ortaya koyacak bir yöntemle değil, aynı zamanda onlarla ilgili süregelen eleştirel diyalogun bir bölümü öne çıkarılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis a few poems by Wordsworth have been studied by applying to them the concepts of dialogue and dialogic inter action, which constitute the basis of dialogic theory and criti cism. With the translation into English of the Bakhtin circle's works in the 80s, dialogiçs has become an invaluable aid in exploring and interpreting literary works of all genres. It has been discovered that dialogics is not only a valid method of approaching any text, but also a means of bringing all kinds of different perspectives into interaction on the common ground of the text at hand. The idea that makes this critical dialogue possible is found in the dialogic principle that a given utter ance is always situated historically or imaginatively in a field comprising all actual and possible utterances on the same topic. In the Introduction the basic affinity between dialogism and Wordsworth's understanding of poetry has been briefly explained. Chapter 1 offers an account of dialogism and dialogic criticism by focussing on those concepts that are strictly relevant to the analysis of the poems selected for discussion. In Chapter 2 the ideological background against which Wordsworth produced his poems, namely“Romanticism”has been briefly dealt with as the questions of ideology and idea-content are of crucial importance in a dialogic study. Chapter 3 establishes the fundamental link between Bakhtin' s and Wordsworth's poetics with the aim of help ing to illuminate the poems better. In the remaining chapters the poems have been examined in a way that not only reveals their dialogic qualities, but also foregrounds a portion of the critical dialogue going on around them. 1