Açık-yeşil alanların nitelik ve nicelik yönünden incelenmesi: Burdur Kent Merkezi örneği
Investigation of open green land in terms of quality and quantity: Burdur City Case
  1. Tez No: 572309
  2. Yazar: ALTUNAY ULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ YÜCEDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Architecture, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekansal Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, Burdur kenti açık yeşil alanlarının mevcut durumunu incelemek, yeterlikleri ve işlevsel niteliklerini tespit etmektir. Açık yeşil alanların durumlarını etkileyen doğal, kültürel, ekonomik, sosyal ve tarihi değerler belirlenmiş ve bu alanlar üzerindeki etkilerinden söz edilmiştir. Burdur kenti toplam açık yeşil alan miktarı 755.296 m2 olup, kişi başına düşen açık yeşil ise 8,36 m2 olarak tespit edilmiştir. Mevcut değerler göz önüne alındığında kişi başına düşen açık-yeşil alanların Türkiye standartlarının altında kaldığı anlaşılmaktadır. Düzensiz dağılıma sahip açık-yeşil alanlar aynı zamanda küçük yüzölçümleri nedeniyle işlevsellik açısından kent yaşantısına yeterli katkı sağlayamamaktadır. Mevcut açık-yeşil alanların ekolojik, bilimsel, psikolojik ve teknik kriterler dikkate alınarak bir bütünlük içinde planlanması ve tasarlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the current status of the open-green areas of Burdur city and to determine its adequacy and functional characteristics. Natural, cultural, economic, social and historical values that affect the conditions of open-green areas have been identified and their effects on these areas have been mentioned. The total amount of open green area in the city of Burdur is 755.296 m2, and the open green per capita including urban forests is 8,36 m2. Burdur assets falling per capita green area in the city has been determined that Turkey remained below the standard. It shows that due to the small surface area of the active green areas and the irregular distribution throughout the city, it cannot provide sufficient contribution to urban life. Necessary measures should be taken in order to plan, design and make quality and quantity sufficient for the open-green areas in the city in accordance with scientific, ecological and technical criteria.