Kentsel dönüşüm yaklaşımlarının irdelenmesi: Kayseri örneği
Investigation of urban regeneration approaches: Example of Kayseri
  1. Tez No: 572308
  2. Yazar: AYHAN ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT HALUK ATASEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir kavram haline gelen Kentsel dönüşüm, özellikle üzücü Van depremi ve hemen ardından çıkarılan“6306 sayılı ”Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun" ile Türkiye genelinde bütün yerel yönetimlerin bir numaralı proje gündemi haline gelmiştir. Ancak dönüşüm uygulamaları konusunda birkaç belediye dışında hiçbir idarenin tecrübesinin olmaması, projelerin gerçekleştirilmesini geciktirmiş; bazılarının yarım kalmasına bazılarının da uygulamasından vazgeçilmesine sebep olmuştur. Bu tez çalışmasında, kentsel dönüşümün uygulama alanları, bileşenleri, metodları, alternatif finans modelleri, aşamaları ve işlem adımları yeniden ele alınmıştır. Kentsel Dönüşüm Projelerinin yürürlükteki mevzuat hükümleri çerçevesinde uygulanacak modele göre baştan sona kadar nasıl yapılacağını tarif eden bir yol haritası hazırlanmıştır. Bu hususlar anlatılırken yalnızca işin teorik kısmı değil, uygulamada karşılaşılan olumlu ya da olumsuz durumlardan da bahsedilmiştir. Tezin diğer aşamasında Kayseri ölçeğinde dönüşüm olarak tabir edilebilecek süregelen bazı uygulamalar ile belediyelerin farklı yöntemler kullanarak gerçekleştirmeye çalıştıkları projelerden birkaçı detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Sonuç bölümde gerek Kayseri ölçeğinde gerekse ülke genelindeki uygulamalardan yola çıkılarak, kentlerin hatta ülkelerin kalkınmasına katkı sağlayan dönüşüm projelerinin ülkemizde ne tür sonuçlar doğurduğu eksi ve artılarıyla anlatılmış ve bu doğrultuda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Which has become an important concept in our country as well as in the world of urban transformation, particularly harrowing Van earthquake and immediately issued“6306 titled”Disaster Law on Risk Transformation of Areas Under "with Turkey it has become the number one project agenda for all local governments in general. However, the lack of experience of any administration other than a few municipalities in the implementation of the implementation delayed the realization of the projects, some of them were abandoned and some of them abandoned the implementation. In this thesis, the application areas, components, methods, alternative finance models and application steps of urban regeneration are discussed in accordance with the provisions of the legislation in force and a road map describing how an Urban Transformation Project will be carried out from the beginning to the end is prepared. While explaining these issues, it is attempted to make a realistic description with the experiences in the untransmitted application as well as the written texts in theory. At the other stage of the thesis, some of the ongoing applications that can be called as transformation in Kayseri scale and some of the projects that municipalities are trying to realize by using different methods have been tried to be explained in detail. In the conclusion section, the results of the transformation projects that contribute to the development of cities and even the countries abroad, starting from the Kayseri scale and the countrywide applications, are explained with the minus and the advantages of these projects and suggestions are made in this direction.