Tip I diyabetli sıçanlarda egzersizin vasküler cevaba etkileri
The effects of exercise on vascular responses in TYPE I diabetic rats
- Tez No: 588692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Diabetes mellitus, insulin sekresyonunda ya da insulinin etkisinde veya her ikisindeki defektler sonucu karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasında bozukluklar ile karakterize çoklu etiyolojiye sahip bir metabolizma bozukluğudur. Uzun dönemde diyabet değişik dokularda fonksiyon bozuklukları ve hasarlara neden olur. Egzersizin diyabetle ile ilişkili patolojiler üzerinde faydalı etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada ılımlı yüzme egzersizinin tip-1 diyabetik sıçanlarda vasküler cevaplara olan etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmada 36 adet erişkin Wistar Albino ırkı erkek sıçan kullanıldı. Deneydeki gruplar; diyabet, diyabet+egzersiz, egzersiz ve kontrol olarak oluşturuldu. Tip 1 diyabeti indüklemek için streptozotosin (50 mg/kg, periton içi) verildi. Diyabet+egzersiz ve egzersiz grubu sıçanlar streptozotosin enjeksiyonundan sonra 4 hafta boyunca 1 saatlik yüzme egzersizine tabi tutuldu. Kan glikoz düzeyleri başlangıçta ve sonda ve vücut ağırlığı haftalık olarak ölçüldü. Deney sonunda in vitro torasik aort yanıtları kaydedildi. Tip-1 diyabetik sıçanların vücut ağırlığında 1. haftadan 4.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus is a metabolic disorder with multi-ethiologic nature characterized by the defects in insulin production and the effects of insulin or both, leading disorders in carbohydrate, fat, and protein metabolism. Diabetes causes dysfunctions and damages in different tissues in the long-term. It is known that exercise has beneficial effects on the pathologies associated with diabetes. This study was aimed to evaluate the effects of moderate swimming exercise on vascular responses in type-1 diabetic rats. The totally 36 male adult Wistar Albino rats were used in this study. The groups in the experiment were generated as diabetes, diabetes+exercise, exercise and control. Streptozotocin (50 mg/kg, intraperitoneally) was given to induce type 1 diabetes. The rats in group diabetes+exercise and exercise only were subjected to 1 h swimming exercise for 4 weeks after streptozotocin injection. The initial and final blood glucose levels and weekly body weight were measured. In vitro thoracic aorta responses were recorded at the end of the experiment.