Özel güvenlik çalışanlarının iş güvenliği açısından maruz kalabileceği psikososyal faktörler ve stres
Psychosocial factors and stress that private security employees can be exposed in terms of occupational safety
  1. Tez No: 572394
  2. Yazar: İBRAHİM AĞIRKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL TELMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İnsanoğlunun yaşamına sağlıklı bir şekilde devam etmesi için ihtiyacı olan en temel duygu“güvende olma”durumudur. Güvenlik, yaşama hakkının temelidir. Ülkeler güvenliğini kolluk kuvvetleri ile gerçekleştirirken, günümüzde sınırlandırılmış ve özel olan alanları, kamu güvenliğini tamamlayıcı olan özel güvenlik görevlileri sağlamaktadır. İnsanlarla bu derecede zaruri etkileşimi olan özel güvenlik çalışanları için psikolojik temalar fazlaca öneme haizdir. Psikolojik temalarda esas olan çalışanların iş memnuniyeti, maruz kalabilecekleri olumsuz davranışlar (tehdit vb.), motivasyonu, yaptıkları işten kaynaklanan stres ile baş edebilmeleri, mutlulukları gibi faktörler söz konusudur. İş sağlığı ve güvenliğinde mesleki riskler genelde biyolojik, kimyasal ve fiziksel riskleri içeren tehlikeler ile psikososyal risk faktörlerinden oluşur. Bu nedenle yapılan bu çalışmanın amacı, özel güvenlik çalışanlarının maruz kaldığı psikososyal risklerin değerlendirilmesi, iş tatmini, motivasyon ve stres düzeylerinin incelenmesidir. Çalışanların stres düzeylerini belirlemede Algılanan İş Stresi Ölçeği, motivasyon düzeylerini belirlemede Motivasyon Ölçeği ve iş tatminlerini belirlemede Minnesota İş Tatmini Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen sonuçlar çeşitli gruplar düzeyinde istatistiksel açıdan incelenmiştir. Bu çalışma, sadece İstanbul ili Anadolu yakası kapsamında yapılmıştır. Araştırma sonucunda iş tatmini açısından, özel güvenlik çalışanlarının belirli alanlarda iş doyumlarının olumsuz yönde etkilendiği ve düşük olduğu saptanmıştır. Psikososyal risklerde tıpkı kanser hastalığı gibi erken teşhis ve tedavi çok önemli olduğu ve bu nedenle özel güvenlik alanında çalışanlara psikolojik destek sağlanması, psikososyal riskleri en aza indirerek, işyeri ortamını daha güvenli ve sağlıklı hale getirilmesi sorunu ele alınmıştır. Araştırmada iş doyumu ile motivasyon arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu yapılan analizler neticesinde tespit edilmiş, buna bağlı olarak stres seviyelerinin olumlu yönde nasıl azaltılabileceği sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
For human being, the feeling“to be safe”is the most basic emotion one, in order to keep on life needs to continue in a healthy way. Safety is the core of the human rights. While the countries conduct their own security via their law enforcement forces, at present they ensure with the help at private security guards. Who are qualified as complementary public security. Psychological themes are so important for the provide security guards who have such a mandatory communication with peoples. In psychological themes, factors such as happiness, coping with stress originated from work, motivation and job satisfaction of the workers are the base ones. In occupational health and safety, occupational hazards are generally comprised of the threats containing physich, chemical and biological risks and also psychological risk factors. That's why the aim of this work is; the psychological risk evaluation to which private security guards are exposed, job satisfaction, motivation and the observation of stress levels. And also trying to solve the problems identified in this realm. In determining the stress levels of the workers“Perceived Work Stress Scale”, in identifying their motivation level“Motivation Scale”and in specifing their job satisfaction“Minnesota Job Satisfaction Scale”are used. The result gathered by the scales are statistical analyzed at the level of some groups. This study is done only within the province of İstanbul Anatolian coast. At the end of the research, in terms of job satisfaction, It is settled that the job satisfaction of the private security guards are low and their satisfaction risks the early diagnose and treatment are vital just like the cancer causes. And for this reason, it is marked that the importance of turning the workplace into a safer and more healthier place while diminuing the psychological risks to a minumum level. In this study, it is detected that there is a positive correlation between job satisfaction and the motivation and besides, it is also concluded that how stress level can be reduced.