Transvajinal ultrasonografik yöntem ile endometrial polip ön tanısı alan ve ofis histeroskopi yapılanhastaların değerlendirilmesi
Evaluati̇on of pati̇ents WHO were di̇agnosed wi̇th endometri̇al polyp by transvagi̇nal ultrasonographi̇c method and underwent offi̇ce hysteroscopy
- Tez No: 572401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SALMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Biz bu çalışmada; Transvajinal ultrasonografik yöntem ile endometrial polip öntanısı almış hastalarımızda yapılan ofis histeroskpik değerlendirme sonrası, bu iki yöntemin tanısal üstünlüklerini nihai patoloji sonuçları ile değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Transvajinal ultrasonografiyle polip ön tanısı olan toplam 328 hasta dahil edildi. Çalışma grubundaki hastaların demografik verileri (yaş, gravide, parite); klinik özellikleri (başvuru şikayeti, daha önceki doğum yöntemi); dosya kayıtlarından tespit edildi ve çalışmaya dahil edildi. Bu hastalara sırasıyla pelvik muayene, transvajinal ultrasonografi, diagnostik histeroskopi ve histeroskopinin hemen ardından küretaj( D&C) uygulandi. Kesin tanı histolojik bulgulara dayandırılarak konuldu. Ultrasonografi ve histeroskopinin polip tanısındaki yerini değerlendirmek için histolojik sonuçlarla kıyaslama yapıldı. Bulgular: Hastaların yaşı en küçük 19 ve en yaşlısı ise 80 olup ortanca yaş 43 idi. Gebelik durumları ise gravidite 0 ile 6 arasında olup ortancası 2, parite 0-4 arasında olup ortancası 1 ve abortus ise 0-3 arasında olup ortancası 1'idi. Hastaların doğum yöntemi %37,8 sezaryen, %51,5 vajinal doğum ve %10,7 nullipar idi. Hastaların başvuru şikayetleri %63,7 ile en sık anormal uterin kanama, %12,2 herhangi bir şikayeti olmayan, %11,3 postmenapozal kanama, %4,9 infertilite, %5,2 pelvik ağrı, %1,2 dismenore ve %1,5 postkoital kanama idi. Ofis histeroskopi bulguları %59,1 endometrial polip, %28,4 normal, %8,8 endometrial düzensizlik, %2,7 submuköz myom ve %0,9 sineşi mevcuttu. Histeroskopideki polipin lokalizasyonu %24,7 multiple, %18,6 posterior, %17 anterior, %15 fundus, %14,9 sağ lateral ve %11,3 sol lateral yerleşimliydi. Ofis histeroskopi bulgusuna göre doğum yöntemi açısından nulliparlarda, vajinal doğum ve sezaryan grubundan daha fazla, normal doğum grubunda ise sezaryen gruba göre daha fazla oranda polip vardı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study; We aimed to evaluate the diagnostic superiority of these two methods with the results of final pathology after the hysteroscopic evaluation performed in our patients who were diagnosed with endometrial polyp by transvaginal ultrasonographic method. Materials and Methods: A total of 328 patients with pre-diagnosis of polyps by transvaginal ultrasonography were included. Demographic data (age, gravity, parity) of the patients in the study group; clinical features (presenting complaint, previous delivery method); file records were identified and included in the study. Pelvic examination, transvaginal ultrasonography, diagnostic hysteroscopy and curettage (D&C) were performed immediately after hysteroscopy. The definitive diagnosis was based on histological findings. In order to evaluate the role of ultrasound and hysteroscopy in the diagnosis of polyp, histological results were compared. Results: The youngest patients were 19 years old and 80 years old, and the median age was 43 years. Gravidity was between 0 and 6, median was 2, parity was between 0-4, median was 1 and abortion was between 0-3 and median was 1. The delivery method of the patients was 37.8% cesarean section, 51.5% vaginal delivery and 10.7% nulliparous. Complaints of patients were abnormal uterine bleeding (63.7%), 12.2% without any complaints, 11.3% postmenopausal bleeding, 4.9% infertility, 5.2% pelvic pain, 1.2% dysmenorrhea and 1.5 postcoital bleeding. Office hysteroscopy findings were 59.1% endometrial polyp, 28.4% normal, 8.8% endometrial irregularity, 2.7% submucous fibroids and 0.9% synechia. The localization of the polyp on hysteroscopy was 24.7% multiple, 18.6% posterior, 17% anterior, 15% fundus, 14.9% right lateral and 11.3% left lateral. The pathology findings were 62% endometrial polyp, 25% natural, 7% irregular proliferative endometrium, 3% submucous fibroids, 1.5% endometrial hyperplasia / metaplasia and 1.2% endometrial cancer. Office hysteroscopy findings, a rate of nullipara was more polyps than vaginal delivery and cesarean group. The rate of vaginal delivery was more than cesarean group.