Postmenopozal hastalara yapılan ofis histeroskopi bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of office hysteroscopy findings performed on postmenopausal women
  1. Tez No: 700416
  2. Yazar: EDİZ KARATAŞ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR DİLBAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Postmenopozal hastalara kanama veya endometrial kalınlık artışı endikasyonları ile yapılan ofis histeroskopi bulgularının değerlendirilmesi ve ofis histeroskopinin tanısal değerini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Şubat 2019 ve Mart 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi menopoz polikliniğine başvurmuş 210 postmenopozal hasta dahil edildi. Hastalar 3 gruba ayrılarak incelendi. Postmenopozal kanaması olup endometrial örnekleme yapılanlar grup 1, endometrial kalınlığın ≥5 mm saptanması sonrası endometrial örnekleme yapılanlar grup 2 ve endometrial kalınlığın ≥5 mm saptanmasına rağmen semptomu olmayan ve endometrial örnekleme yapılmayan hastalar ise grup 3 içinde değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen bütün hastalara TvUSG (transvajinal ultrasonografi) ve ofis histeroskopi yapıldı. Ofis histeroskopide polip ve/veya myom saptanan hastalar operatif histeroskopiye yönlendirildi. Hastaların bilgileri hastane sisteminden ve hastaların kayıtlarından retrospektif olarak elde edildi. Verilerin analizi ve istatistiksel değerlendirmesinde SPSS Statistics 22 paket programı kullanıldı. Bulgular: Ofis histeroskopi yapılan 210 hastanın 128'inde (%61) anormal bulguya rastlanırken 82'si (%39) normal olarak değerlendirildi. Anormal bulgular arasından en sık bulgu 98 hastada (%46,6) saptanan endometrial polip oldu. 8 hastada myom (%3,9) ve 22 hastada (%10,5) konjenital uterin anormali saptandı. Her üç gruptaki hastalarda elde edilen bulgular açısından istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed that evaluate finding of office hysteroscopy performed in postmenopausal women with indications of bleeding or increased endometrial thickness and to investigate the diagnostic value of office hysteroscopy. Materials and Methods: The study included 210 postmenopausal patients who applied to menopause clinic of Health Sciences University Ankara Etlik Zübeyde Hanım Women's Diseases Training and Research Hospital between February 2019 and March 2020. The patients divided into 3 groups. Patients with postmenopausal bleeding and who underwent endometrial sampling were included in group 1, patients who underwent endometrial sampling after determination of ≥5 mm endometrial thickness in group 2 and patients who had no symptoms and did not undergo endometrial sampling although endometrial thickness was found to be ≥5 mm were evaluated in group 3. TvUSG (transvaginal ultrasonography) and office hysteroscopy were performed on all patients. Patients with polyps and/or fibroids detected in office hysteroscopy were directed to operative hysteroscopy. The information of the patients was obtained retrospectively from the hospital system and patients' records. SPSS Startistics 22 package program was used for the analysis and statistical evaluation of the data. Results: Abnormal findings were found in 128 (61%) of 210 patients who underwent office hysteroscopy, while 82 (39%) were evaluated as normal. The most common abnormal finding was endometrial polyp detected in 98 patients (46,6%). 8 patients (3,9%) had myoma and 22 patients (10,5%) had congenital uterine abnormalities. There was no significant difference in the findings obtained from the patients in all three groups (p>0,05).