Transvajinal ultrason ile endometrial polip ön tanısı alan olguların ofis histereskopi sonrasında nihai patolojilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the final pathology results of patients with a preliminary diagnosis of endometrial polyp by transvaginal ultrasound following office hysterescopy
  1. Tez No: 870047
  2. Yazar: MERVE KORKMAZ ABUAMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN DANSUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
AMAÇ: Transvajinal ultrasonografik yöntem ile endometrial polip ön tanısı almış hastalarımızda yapılan ofis histeroskopik değerlendirme sonrası bu iki yöntemin tanısal değerlerinin polip sayısı ile arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olup olmadığını endometrial polip nedeniyle opere olan (operatif histereskopi ile polipektomi) ve operasyon sonucunda çıkan patoloji sonuçları ile değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışma grubu olarak Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine Ocak 2022 ve Aralık 2023 tarihleri arasında herhangi bir şikâyet ile jinekoloji ve infertilite polikliniğine başvurmuş, transvajinal ultrason ile endometrial polip ön tanısı alan ve ofis histereskopi yapılan 119 hasta retrospektif olarak taranmıştır. Transvajinal ultrason sonrası endometrial polip şüphesi ile ofis histereskopi yapılmış 119 hastadan 54 hastada ofis histereskopi sonrası endometrial polip saptanmamış olduğu hastanemiz kayıtlarından tespit edildi. Ofis histereskopi sonrasında endometrial polip saptanan ve endometrial polip nedeni ile operatif histereskopi ile polipektomi yapılan 65 hastaların nihai patolojileri hastanemiz dijital data ortamındaki kayıtlarından taranmıştır. Patoloji raporları ile birlikte ek olarak hastanın yaşı, gravide, parite, başvuru şikâyeti ve doğum yöntemi kayıt edildi. Histereskopinin polip tanısındaki yerini değerlendirmek için histopatolojik sonuçlarla kıyaslama yapıldı BULGULAR: Katılımcıların yaşlarının en genci 20, en yaşlısı 73; gravidenin 0-13 aralığında medyanı 2; paritenin ise 0-12 aralığında medyanı 2 olduğu tespit edilmiştir. Başvuru şikayetine göre %12,6'sının infertilite, %9,2'sinin kasık ağrısı, %53,8'inin menometroraji, %6,7'sinin postmenopozal kanama %17,6'sının ise rutin kontrol nedenli başvurduğu tespit edilmiştir. Hastaların doğum yöntemi %15,1'inin nullipar, %31,7'sinin C/S, %68,3'nün NSD olduğu tespit edilmiştir. Olguların transvajinal ultrasonda endometrial kalınlıkları minimum 4mm, maksimum 28mm, medyanı 12mm; transvajinal ultrasonda polip boyutunun minimum 2,6mm, maksimum 25mm, medyanı 10mm; ofis histereskopide polip boyutunun minimum 0,5mm, maksimum 4mm olduğu tespit edilmiştir. Ofis histereskopide polip lokalizasyonları incelendiğinde %12,5'inin anterior, %9,4'ünü fundus, %14,1'inin multiple, %29,7'sinin posterior, %17,2'sinin sağ yan duvar, %17,2'sinin sol yan duvar yerleşimli olduğu görülmektedir. Olguların patoloji sonuçlarına göre dağılımları incelendiğinde %3.1'inin dejenere epitel hücreler, %83,1'inin endometrial polip, %4,6'sının basit atipisiz endometrial hiperplazi zemininde endometrial polip, %7,7'sinin proliferasyon fazında endometrium, %1,5'inin progesteron etkisinde endometrium olduğu tespit edilmiştir. Ofis histereskopinin tanı gücünü değerlendirmek için patoloji sonuçularını baz aldığımızda duyarlılık %100,0, özgüllük %87,1, pozitif prediktif değeri %87,7, negatif prediktif değeri %100,0 idi. SONUÇ: Çalışmamızda transvajinal ultrasonla saptanan endometrial kalınlık ile transvajinal ultrasonla saptanan polip sayısı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The purpose of this study was to assess the diagnostic efficacy of transvaginal ultrasonography and office hysteroscopy in patients with a suspected diagnosis of endometrial polyps and to investigate whether a statistically significant correlation exists between these two diagnostic modalities and the quantity of polyps detected. Furthermore, this study aimed to evaluate the histopathological findings of patients who underwent surgical intervention (operative hysteroscopy with polypectomy) due to endometrial polyps and to compare these results with the findings obtained from the two diagnostic methods. MATERIALS and METHODS: This retrospective study included 119 patients who presented to the Gynecology and Infertility Outpatient Clinic of the Health Sciences University Istanbul - Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital between January 2022 and December 2023 with various complaints and were preliminarily diagnosed with endometrial polyps via transvaginal ultrasonography. All patients subsequently underwent office hysteroscopy. According to the hospital records, among the 119 patients who underwent office hysteroscopy following the suspicion of endometrial polyps on transvaginal ultrasonography, 54 patients were found not to have endometrial polyps after office hysteroscopy. The final histopathological results of the remaining 65 patients, who were diagnosed with endometrial polyps during office hysteroscopy and subsequently underwent operative hysteroscopy with polypectomy, were obtained from the hospital's digital data records. In addition to the histopathological reports, data regarding the patients' age, gravidity, parity, presenting complaint, and mode of delivery were also collected. To evaluate the role of hysteroscopy in the diagnosis of endometrial polyps, a comparison was made between the hysteroscopic findings and the histopathological results. RESULTS: The age of the participants ranged from 20 to 73 years; the median gravidity was 2 (range: 0-13), and the median parity was 2 (range: 0-12). According to the presenting complaints, 12.6% of the patients presented with infertility, 9.2% with pelvic pain, 53.8% with menometrorrhagia, 6.7% with postmenopausal bleeding, and 17.6% for routine check-ups. Regarding the mode of delivery, 15.1% of the patients were nulliparous, 31.7% had undergone cesarean section (C/S), and 68.3% had experienced normal spontaneous delivery (NSD). The endometrial thickness of the cases on transvaginal ultrasonography ranged from 4mm to 28mm, with a median of 12mm; the polyp size on transvaginal ultrasonography ranged from 2.6mm to 25mm, with a median of 10mm; and the polyp size on office hysteroscopy ranged from 0.5mm to 4mm. When examining the localization of polyps on office hysteroscopy, 12.5% were anterior, 9.4% were fundal, 14.1% were multiple, 29.7% were posterior, 17.2% were on the right side, and 17.2% were on the left side. Regarding the distribution of cases according to histopathological results, 3.1% had degenerated epithelial cells, 83.1% had endometrial polyps, 4.6% had endometrial polyps with simple endometrial hyperplasia without atypia, 7.7% had endometrium in the proliferative phase, and 1.5% had endometrium under the effect of progesterone. When evaluating the diagnostic power of office hysteroscopy based on histopathological results, the sensitivity was 100.0%, specificity was 87.1%, positive predictive value was 87.7%, and negative predictive value was 100.0%.