Isıtılmayan cam serada alara F1 ve patara F1 hıyar çeşitlerinin toprakta ve torbada yetiştirilmesinin bitki gelişmesi ve verim üzerine etkisi
- Tez No: 39039
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERVET VARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
II ÖZET Serada Alara F, ve Patarâ F, hıyar çeşitlerinin toprakta ve tor bada yetiştirilmesinin bitki gelişmesi ve verim üzerine etkisini belirlemeyi amaçlayan bu çalışma, 1989 yılı geç ilkbahar yetiştirme periyodunda, Tekirdağ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait ısıtılma yan cam serada yapılmıştır. Torba kültürüyle yetiştirilen bitkiler için siyah polietilenden yapılmış torbalar kullanılıp, bunların içine 15 litre 2:1:1 (yanmış çiftlik gübresi, toprak ve iri dere kumu) karışımından oluşan harç doldurul muştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, farklı yetiştirme ortamlarında yetiştirilen bitkilerin gelişmeleri farklı olmuştur. Dikimden itibaren, yetiştirme periyodunun başlangıcında torbalarda yetiştirilen bitkiler, toprakta yetiştirilen bitkilere göre daha hızlı bir gelişme göstermiştir. Fakat hasad döneminin sonuna doğru, torbalarda yetiştirilen bitkilerde gelişmenin yavaşladığı görülmüştür. Meyveler üzerinde yapılan ölçümlerden meyve uzunluğu, meyve çapı ve tek meyve ağırlığı gibi çeşit Özelliklerinin, çeşitlerin farklı ortamlarda yetiştirilmesiyle değişmediği görülmüştür. Erkencilik (çiçeklenme ve hasada gün sayısı), erkenci verim ve toplam verim yönünden çeşitler arasında önemli bir farklılık olmadığı halde, farklı ortamlarda yetiştirilen bitkilerin erkencilik, erkenci verim ve toplam verimlerinde önemli farklılıklar bulunmuş; torbalarda yetiştirilen bitkilerin topraktakileri ne göre daha erkenci olup, erkenci ve toplam verimlerinin de daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This research was made in the late spring growing period of 1989 in the cold glasshouse which belongs to Tekirdağ Agricultural Faculty Department of Horticulture and the aim of the research was to find out the effect of growing Alara F, and Patara F, cucumber cultivars in the glasshouse border and growing bags, on the plant growth and fruit yield. To grow plants in the growing bags, 15 litres potting compost which was made by using 2:1:1 formula (rotted animal manure, soil and coarse river sand) filled into the black polyethylene bags. According to the results, the plants grown in different mediums also showed different growth. After planting the growth of the plants in the growing bags was faster than the ones in the border. But towards the end of harvesting period, it was seen that the growth rate of the plants in the growing bags slowed down. It was determined that growing the cultivars in different mediums did not make any difference on the cultivar characteristics such as the fruit length, the fruit diameter and the fruit weight. Earliness (the number of days to flowering and harvesting), the early and total fruit yield did not change according to the cultivars but varied according to the growing mediums; it was seen that the plants grown in the growing bags gave earlier fruit, higher early and total fruit yield than the soil grown plants.