Elektronik kumandalı bir klape ile gaz debisi otomatik kontrolunun teorik ve deneysel araştırılması
Theoretical and experimental reseurchon automatic control of gas flow and a lopel with electronic command function
  1. Tez No: 57244
  2. Yazar: HİLMİ KUŞÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
IV ÖZET Bu tezin amacı, Türkiye' de proses ölçme tekniği alanında cihaz geliştirme ve araştırma çalışmalarına katkı sağlamaktır. Ayrıca gaz farzındaki birçok madde ile gerçekleştirilen kimyasal reaksiyonda üretim kalitesini yükseltmekle birlikte enerji ve hammadde tasarrufu sağlayacak bir otomatik kontrol yöntemi geliştirmektir. Bu çalışmalar aşamasında termodinamik laboratuvarı içinde kurulu bulunan küçük ölçekli hava tünelinden ve mevcut proses ölçme cihazlarından yararlanarak bir hava debisi otomatik kontrol sistemin tasannu yapılmıştır. Teknik uygulamalarda, orifis ile debi ölçümü sıklıkla kullanılan yöntemlerden biridir. Bu çalışmada, otomatik kontrol devresinin kontrol büyüklüğü, orifis ile oluşturulan basınç farkıdır. Basınç farkı, buna uygun bir ölçme cihazı ile elektriki sinyale dönüştürülerek, arzu edilen değer olarak tespit edilmiş kılavuz büyüklüğü ile mukayese edilmek üzere kontrol mekanizmasına verilmektedir. Burada, kontrol elemanın, sapmaya bağlı olarak oluşturduğu elektriki sinyal, kumanda elemanı fonksiyonunu gören elektrik motoruna iletilmektedir. Elektrik motoru, redüktör üzerinden klapeye bağlanarak, otomatik kontrol çevrimi kapanmaktadır. Böylece, otomatik kontrol kapalı çevrimi sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this thesis is to consolide to the device research and develepment works in the area of process measurement techniques. In addition to increase in the quality of the production in chemical reaction that occurs together with lots of material ingas phases it aims to develope an automatic control method which provides economy on the energy and raw material. Within this area, with the help of the air tunnel, established in the thermodynamic laboratory, and process measurement devices, the project of control system that has the automatic air flowrate was done.In technical applications, method of flowrate measurement with orifice is frequently used. In this work, the control amount of automatic control circuit is the pressure difference that created with orifice. The pressure difference converted to electrical signal with a suitable measuring device, is given to the control mechanism in order to becompared with wanted greatness. The electrical signal caused by deviation of control element is sended to the electrical motor which works as a command element. By binding the electrical motor to the lapel across the reductor,the automatic control circuit is closed. Therefore, the closed curcuit automatic control is provided.