Toplum kökenli pnömonilerde kan parametrelerinin curb-65 ile kıyaslanarak prognozun değerlendirilmesi
Evaluation of the prognosis by comparing the blood parameters with curb-65 in community acqui̇red pneumonia
  1. Tez No: 572437
  2. Yazar: İLKER BARUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL KAYA, UZMAN ZÜLFİ ENGİNDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, acil servise başvuran toplum kökenli pnömonili (TKP) hastaların acil servis yoğunluğu içinde tanımlanması, yatış veya ayaktan tedavi kararının hızlı ve etkin bir şekilde verilmesi için günümüzde yaygın olarak kullanılan kan parametreler ile CURB-65 skorlama sisteminin karşılaştırılmasını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma retrospektif olarak 1 Eylül 2017 ile 31 Ekim 2018 tarihleri arasında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi yetişkin acil servisine başvuran TKP tanısı alan hasta dosyaları incelenerek yapılmıştır. 2000 hasta dosyası geriye dönük olarak incelenmiş bunlar arasından dahil etme kriterlerine uyan 765 hasta saptanmıştır. Bu hastalar içerisinden veri yeterliliği sağlanamayan, yakın tarihli major travma, malignite tedavisi görmüş veya sonrasında malignite tanısı almış hastaların dışlanması ile 442 hasta sayısına ulaşılmıştır. Çalışmaya alınan hastaların demografik özellikleri, fizik muayene bulguları, laboratuvar sonuçları, hastane yatışları ve CURB-65 puanları önceden hazırlanmış bir forma ve elektronik ortama kaydedildikten sonra elde edilen bu verilerin istatistiksel incelemeleri yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya toplam 442 hasta alınmış olup bu hastaların 255'i (%57,69) erkek ve ortalama yaşları 70.93 olarak saptandı. Hastaların ortalama Nötrofil/Lenfosit oranı(NLR) 9.85 ortalama MPV değeri 8.62, ortalama eozinofil değeri 0.15 ve ortalama CURB-65 puanı 1.85 olarak saptanmıştır. Nötrofil/lenfosit oranı ‎ortalamaları için post hoc ikili grup karşılaştırması yapıldığında, yoğun ‎bakıma ve servise yatan gruplar hariç diğer ikili grupların ‎birbirlerinden farklılık gösterdiği ‎saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the commonly used blood parameters and the CURB-65 scoring system in order to identify the patients with community-acquired pneumonia (CAP) within the intensity of the emergency department and to make an in-patient or outpatient decision quickly and effectively. Materials and Methods: This study was performed retrospectively between September 1, 2017 and October 31, 2018 by examining the files of patients admitted to the adult emergency department of Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital. A total of 2000 patient files were retrospectively reviewed and 765 patients who met the inclusion criteria were identified. Among these patients, 442 patients were reached with the exclusion of patients who could not obtain data adequacy, who had recently received major trauma, malignancy treatment or subsequently diagnosed as malignancy. The demographic characteristics, physical examination findings, laboratory results, hospitalizations, and CURB-65 scores of the patients included in the study were recorded on a pre-prepared form and electronically, and statistical analyzes of these data were performed. Results: A total of 442 patients were included in the study. 255 (57.69%) of these patients were male and the mean age was 70.93 years. Mean values of; neutrophil / lymphocyte ratio (NLR) was 9.85, MPV was 8.62, eosinophil was 0.15 and CURB-65 was 1.85. When the post hoc paired group comparison was made for the mean neutrophil / lymphocyte ratio, it was found that the other groups differed from each other except the groups that were admitted to the intensive care unit and the ward.